Yapımına 10 yıl önce başlanan metro inşaatı göçtü

Adana'da yaklaşık 10 yıl önce yapımına başlanan ve ödenek yokluğundan yarım kalan metro inşaatının bir bölümü, şiddetli yağışlara dayanamayarak çöktü.

Aşırı yağış nedeniyle yağmur sularıyla dolan metronun Çifte Minareli Cami Kavşağı’ndaki çukurunun güney kısmında göçük meydana geldi.

Durak yapılacağı ve projenin güney kesiminde devamı sağlayacağı için kapatılmayan çukurdaki göçük, beton çakılmayan zeminde ortaya çıktı. Çökmenin etkisiyle yolun bir bölümü de çukura kaydı. Bunun üzerine kavşakta tedbir alınarak, güvenlik çemberi oluşturuldu.

Trafiğin tek şeritten sağlandığı yolda çöken kısma dolgu çalışması yapılmasına sabah başladı. Yüklenici firmanın teknik personelinin incelemesinin ardından Büyükşehir Belediyesi Yol İşleri müdürlüğü’ne ait kamyonlar taş ve topraktan oluşan hafriyat taşıdı. İş makinaları da hafriyatı çöken kısma doldurdu.

Metro inşaatında iş makinalarının çalışması vatandaşları da şaşırttı. Cuma namazını Çifte Minareli Cami’de kılmak için gelen vatandaşlar çalışmaları görünce, “Ne oldu metroda yeniden çalışmalar başladı mı?”diye görevlilere sordu.

İş makinasını görüp göçük noktasına gelenlerden biri de Makina Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Selçuk Göndermez idi. Göndermez, metro çukuru içinde büyüyen ağaçları göstererek, “Bunlar metronun ne kadar süredir yapılmadığının göstergesi. Sorumlular şimdiye kadar harcanan paranın hesabını vermeli. Bundan sonra alınacağı söylenen paranın da nereye harcanacağı, metronun bundan sonraki akıbeti tek tek kamuoyuna açıklanmalı.” dedi.