Yaralı leylek ameliyat edilerek koruma altına alındı

Osmaniye'ye gelen kanadı kırık leylek İl Çevre ve Orman Müdürlüğü tarafından tedavi edildi.

Leyleğin uçabilecek duruma gelene kadar İl çevre Orman Müdürlüğü’nde bakıma alındığı bildirildi.
İl Çevre ve Orman Müdürü Halil Coşkun yaralı leyleğin tedavi edildikten sonra doğaya bırakılacağını söyledi. Göç mevsiminin başlamasıyla birlikte göçmen kuşların yüksek gerilim enerji nakil hatlarına çarparak veya bilinçsiz vatandaşlarz tarafından usulsüz olarak vurulmaları sonucu yaralandıklarını belirten Coşkun, böyle yaralı hayvanların bulunması halinde müdürlüklerine getirilmesini istedi.

Coşkun, “Leylekler ekosistemin en önemli elemanlarından biridir. Tarımsal zararlılarla biyolojik mücadelede leyleğin önemi çok büyüktür. Ekosistemin doğal denge içerisinde kalması için çiftçilerimizin yararına çalışmaktadır. Bazı vatandaşlarımız tarafından nedeni bilinmeden bu hayvanlar vurularak yaralanmakta veya öldürülmektedir. Misafirimiz olan bu hayvanlara karşı ev sahipliğimizi en güzel şekilde göstermeliyiz.” dedi

Doğada yaralı ve hasta olarak bulunan yaban hayvanlarının, tedavi ve bakımlarının yapılabilmesi için İl Müdürlüğüne getirilmesi gerektiğini hatırlatan İl Çevre ve Orman Müdürü Halil Coşkun, “Yaban hayatı, av ve avcılıkla ilgili faaliyetlerin takibi İl Müdürlüğümüzün görevleri arasındadır. İl Müdürlüğümüze getirilmeden şahıslar tarafından tedavi ve bakımlarının yapılması ile yaban hayvanlarının evlerde bulundurulması 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu’na göre yasaktır. Kaçak olarak yaban hayvanı bulunduran veya evinde bakanlara yakalanmaları durumunda idari para cezası uygulanacağı bilinmelidir.” diye konuştu.

Baharla birlikte göçmen kuşlar da ülkeye gelmeye başladı. Kuşlar, dünyadaki en büyük ve en önemli kuş göç yolları üzerinde bulunan Osmaniye’de konaklayıp Avrupa ve Sibirya’ya doğru yolculuklarına devam ediyor.