Yarbayın kanı yerde kalmadı (2)

Elazığ'da yola döşediği mayınla Yarbay Alim Yılmaz ve bir eri şehit eden terörist, Diyarbakır'ın Dicle ilçesinde güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada ölü olarak ele geçirildi.

Diyarbakır Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada; dün gece saat 22.00 sıralarında Diyarbakır’ın Dicle ilçesine bağlı Kurşunlu Köyü bölgesinde tespit edilen bir grup terör örgütü PKK mensubu teröristler, güvenlik güçlerinin ‘Teslim ol’ ikazına ateşle karşılık verildiği bildirildi.

Teröristlerce açılan ateşe güvenlik güçleri tarafından karşılık verilmesi sonucu; 1 terörist, 1 adet kaleşnikof p.tüfeği, 1 adet el telsisi, 1 adet cep telefonu, 1 adet el dürbünü ve 2 adet el bombası ile birlikte ölü olarak ele geçirildi.

Çatışmada Şahin kod adlı bir teröristin ölü olarak ele geçirilmesinin ardından bölgede geniş çaplı operasyon başlatıldı.

Yapılan ilk inceleme sonucunda öldürülen teröristin 8 Nisan 2006 tarihinde Elazığ Jandarma Alay Komutanı Albay Ali Ergülmez, yardımcısı Yarbay Alim Yılmaz’la birlikte karakolları denetlemeye giderken, Arıcak ilçesine bağlı Erimli beldesinde PKK’nın mayınlı saldırısını gerçekleştirdiği ortaya çıktı.

Yola döşenen mayının, araç konvoyu geçerken uzaktan kumandayla patlatılması sonucu, Yarbay Alim Yılmaz ile araç sürücüsü er Sinan Gümüştaş şehit olurken; Albay Ergülmez ve koruması Erkut Kaya ise yaralanmıştı.

Ayrıca teröristin Alacakaya ilçesinde 13 Ağustos 2005 tarihinde İl Valisi, İl Jandarma Komutanı ve beraberindeki 4 araca yönelik olarak Kayranlı Köyü bölgesinde uzaktan kumandalı patlayıcı madde kullanımı; Dicle ilçesi yokuşlu karayolunun 10’uncu kilometresinde 23 Ekim 2004 tarihinde uzaktan kumandalı mayını patlatmak suretiyle 2 Jandarma Erinin şehit olması, 4 güvenlik görevlisinin yaralanması ve 1 zırhlı aracın hasara uğratılması olaylarını gerçekleştirdiği tespit edildi.

Daha öncede 9 Haziran 2006 tarihinde Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde ölü olarak ele geçirilen 2 teröristin, 10 Nisan 2006 tarihinde Silvan’da 1 erin şehit edilmesi olayına karıştıkları belirlenmişti.

Açıklamada güvenlik güçlerinin halkın huzur ve can güvenliğini sağlamaya yönelik çalışmalarını aralıksız sürdürdüğü bildirildi.