‘Yargı kendi tasarrufu içerisinde gerekeni yaptı’

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mehmet Ali Ağca'nın yakalanıp yeniden hapse konulmasıyla ilgili açıklama yaptı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile İstanbul Dolmabahçe’de bulunan Başbakanlık Ofisi’nde görüştü. Saat 11:00’de başlayan görüşme sonrası Erdoğan ve Talat, basın mensuplarının karşısına geçti. Kıbrıs’la ilgili gelinen son noktanın ele alındığı toplantı sonrası Başbakan Erdoğan, gündeme dair soruları yanıtladı.
Mehmet Ali Ağca’nın tahliye kararının bozulmasının ardından dün yeniden cezaevine konulmasıyla ilgili düşüncesi soruan Başbakan Erdoğan, bu hususta dün bir açıklama yaptığını hatırlatarak “Yargı kendi tasarruf alanı içerisinde yapması gerekenleri yaptı. Aynı şekilde Adalet Bakanlığı kendi tasarrufu içerisinde yapması gerekenleri yerini getirdi. Emniyet teşkilatımız yargının son kararından sonra kanuna göre atması gereken adımı attı. Ve bugün de Ağca için yeni süreç başlamış oldu.” değerlendirmesini yaptı.
İran’ın Türkiye’ye vermiş olduğu doğalgazda kesintiye gitmesiyle ilgili keyfi bir uygulama olup olmadığı sorusu üzerine Başbakan Erdoğan,”Bunun keyfi uygulamayla ile alakası yok.” dedi. Erdoğan, doğalgazda bir kalitenin arandığını belirterek, bu kalite seviyesinde düşüşlerin olmasının anlaşmaya ters düştüğünü kaydetti. Yaşanan gelişmelerin, düşük kaliteli doğalgazdan kaynaklandığını belirten Erdoğan, bu sürecin yeni başlamadığını aylardan beri devam ettiğini belirtti, Erdoğan, “Tabi temennimiz bunun süratli düzelmesi ve düzeltilmesidir. Öyle de zannediyorum ki düzelecektir.” ifadesini kullandı.