‘Yargı siyasallaşıyor diyenler siyasetin parçası mı?’

Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Şemdinli iddianamesini hazırlayan Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya'nın görevden alınmasının 'yargıda siyasallaşma' olarak değerlendirilmesine tepki gösterdi.

Çiçek, Sarıkaya’nın karara itiraz hakkının bulunduğunu ancak şu ana kadar itirazda bulunmadığını da söyledi.

Yürürlükteki 82 Anayasası’na göre kamu görevlilerinin yetkilerinin nerede başlayıp nerede bittiğinin belli olduğunu vurgulayan Bakan Çiçek, Adalet Bakanı ve Bakanlık olarak yetkilerinin sınırlı olduğunu iddia etti. Savcı Sarıkaya’yı ihraç eden Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu(HKSK)’nun kendisi ve Adalet Bakanlığı Müsteşarı dışındaki 5 asil 5 yedek üyesinin Cumhurbaşkanı tarafından seçildiğini hatırlatan Çiçek, Adalet Bakanı olarak yetkilerinin kısıtlı olduğunun altını çizdi. Çiçek, Adalet Bakanlığı Müsteşarı’nı dahi Yargıtay onayı olmadan görevden almaya yetkisinin olmadığını söyledi. Bakanlığı boyunca yargının siyasetten uzak tutulması için özen gösterdiğini ifade eden Çiçek, “Yargı siyasallaşıyor şeklindeki beyanlar soyut beyanlardır. Altının doldurulması lazım” diye konuştu. “Yargı siyasallaşıyor diyenler acaba bir başka siyasetin paçası mıdır?” diye soran Çiçek, şöyle devam etti: “Türkiye’de siyaseti sadece siyasetçiler yapmıyor. Belki bir çok konuda başkalarından arta kalan siyaseti yapıyoruz. Bu konuda adeta bir siyasi parti lideri gibi açıklamalar yapılırsa, o takdirde yargıyı siyasetin içine çekmiş oluruz. O zaman yargı üzerinden muhalefet yapmak anlamına gelir. Bu yargıya zarar verir. Bir atasözümüz var; istediğini söyleyen istemediğini işitir”

“ABD İLE SADECE İSTİHBARAT PAYLAŞIMI YETERLİ DEĞİL”

ABD Dışişleri Bakanı Condolizze Rice’ın yarın gerçekleşecek Ankara ziyaretini değerlendiren Çiçek, Türk-Amerikan ilişkilerinin sağlıklı bir zeminde sürdürülmesinin dünya barışının yararına olduğunu söyledi. ABD’nin başından beri PKK’yı bir terör örgütü olarak kabul ettiğini hatırlatan Çiçek, PKK konusunda geçmişte olumlu bir işbirliği yapıldığını, şimdi ise bu işbirliğinin daha ileri taşınmasını beklediklerini kaydetti. “İstihbari bilgi paylaşımının ötesinde bir işbirliği bekliyoruz” diyen Çiçek, terörün finansmanın kurutulması ve operasyonel anlamda işbirliği beklediklerinin altını çizdi.

Bir gazetecinin “ABD ile İran ve Suriye konusnda bir görüş ayrılığı sözkonusu mu?” sorusunu yanıtlayan Çiçek, Türkiye’nin İran’ın nükleer faaliyetleri konusundaki görüşlerinin açık olduğunu kaydetti. Bölgenin yeterince sıcak olduğunu vurgulayan Çiçek, “Biz bu bölgede daha fazla istikrarsızlığa yol açacak gelişmeler istemiyoruz. Olayların soğukkanlılıkla ve diplomasi ile çözülmesini bekliyoruz” dedi.

“PKK’YA KARŞI OPERASYON RUTİN”

Hükümet Sözcüsü Çiçek, Güneydoğu’da ve Irak sınırında artan askeri hareketlilikle ilgili olarak “Her baharda benzer bir faaliyet içine girilir” dedi. Operasyonlara katılan asker sayısı açısından abartılı haberler yer aldığını kaydeden Çiçek, “Hem abartılıyor, hem de ilk defa olmuyor” dedi. Olağanüstü bir durum olmadığının altını çizen Çiçek, faaliyetlerin hükümetin bilgisi dahilinde devam ettiğini ifade etti. İran’ın da PKK’ya karşı operasyon yaptığını doğrulayan Çiçek, geçmişte örgütü koruyan bu ülkenin yılanın kendisine de zarar verdiğini anladığı için harekete geçtiğini ve kendi güvenliği için bu operasyonu yaptığını belirtti.

“ARINÇ’IN MGSB KONUSUNDAKİ İSTEĞİ DEMOKRATİK BİR İZAH TARZI”

Bakan Çiçek, Meclis Başkanı Bülent Arınç’ın, Milli Güvenlik Siyaset Belgesi(MGSB) konusundaki eleştirilerini de değerlendirdi.

Belgenin devletin bilgisi dahilinde hazırlandığını ifade eden Çiçek, Arınç’ın sözlerinin demokratik bir izah tarzı olarak değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.