‘Yargı sokakta değil kararlarıyla konuşur’

Sivas Barosu Başkanı Avukat Mustafa Coşkun, Türkiye Barolar Birliği tarafından yayınlanan sonuç bildirisinin azınlığın görüşü olduğunu söyledi.

Coşkun, TBMM’de kabul edilen ‘başörtüsünün üniversitelerde serbest bırakılmasıyla ilgili Anayasa değişikliği maddesini’ 40’tan fazla il baro başkanının desteklediğini ifade etti.

Coşkun, Sıhhiye Meydanı’nda gerçekleştirilen laiklik mitingine katılan yargı mensuplarını da eleştirerek, “Bizde bir söz vardır. Hakimler kararlarıyla konuşur” dedi.

AK Parti ve MHP’nin yüksek okullarda başörtüsünün sebest bırakılmasıyla ilgili Meclis gündemine getirdiği ve rekor oyla kabul edilen ‘başörtüsü serbestliği’ Anayasa değişikliği maddesi halen tartışılmaya devam ediyor. Son olarak Ankara’da yapılan Barolar Birliği toplantısının yankıları sürüyor.

Toplantıda, Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok’un başörtüsü aleyhine yaptığı açıklamalar askıda kaldı. Toplantının basına açık olduğu bölümde kürsüden konuşturulmayan muhalif 23 baro başkanı adına Sivas Barosu Başkanı Avukat Mustafa Coşkun, bugün toplantıyı değerlendirdi. Ankara’daki toplantının 78 ilin baro başkanının katılımıyla yapıldığını belirten Coşkun, sonuç bildirgesinin azınlığın görüşü olduğunu kaydetti.

Toplantıda hazır bulunan 23 baro başkanının başörtüsü serbesliği yönünde görüş bildirdiğini hatırlatan Coşkun, 19 ilin baro başkanının toplantıya hiç katılmadığını söyledi. Coşkun, “Toplantının basına kapalı bölümünde farklı düşünceler ortaya çıktı. Baro başkanlarının bir bölümü, bu sorunu zamana yayarak çözülmesi gerektiğini savunurken, bazı başkanlar da Anayasa değişikliği yerine problemin üniversiteler düzeyinde çözülmesi gerektiğini savundu” diye konuştu.

Sivas Barosu Başkanı Mustafa Coşkun, cumartesi günü Ankara’da gerçekleştirilen ‘başörtüsüne hayır’ mitingine katılan Yargı mensuplarını da eleştirdi. Yargı mensuplarının da farklı düşünceleri olabileceğine vurgu yapan Coşkun, ancak başörtüsü gibi keskin bir konuda taraf olmalarının yanlış olduğunu anlattı. Coşkun, şunları söyledi: “Hakimler alenen cadde ve sokakta konuşmazlar. Bizde bir söz vardır. Hakimler, kararları, içtihatları ve gerekçeli kararlarıyla konuşurlar. Onlara yakışan da odur.”