Yargıtay kendi ailesinden 8 kişiyi öldüren sanığın cezası onadı

Adana'da mal paylaşımı nedeniyle annesi ve babasıyla birlikte ailesinden 8 kişiyi katlettiği iddiasıyla yargılanıp, 8 kez ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkûm edilen Murat Yüksel'in (39) cezasını Yargıtay onadı.

Adana’da mal paylaşımı nedeniyle annesi ve babasıyla birlikte ailesinden 8 kişiyi katlettiği iddiasıyla yargılanıp, 8 kez ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkûm edilen Murat Yüksel’in (39) cezasını Yargıtay onadı.
2 Haziran 2009’da merkez Çukurova ilçesine bağlı Huzurevi Mahallesi’nde ablasının evinde cinnet getirip yeğenlerinden Vedat’ı (6) boğarak, annesi Günay (52) babası İbrahim (54), yeğenleri Halil İbrahim Kopar (17), Arif Kopar (19) ile kardeşi Ali (33), yengesi Ela Gül (29) ve hemşire ablası Nalan’ı (40) kafalarına tabancayla ateş ederek öldürdüğü ileri sürülen Murat Yüksel’in kararı onandı.
Hakkında ‘Beden veya ruh bakımından kendini savunamayacak kişiyi öldürmek, tasarlayarak cinayet işlemek’ suçundan dava açılan Yüksel, duruşmalarda uzun süre susma hakkını kullandı. İstanbul Adli Tıp Kurumu’nca ‘akli dengesi yerindedir’ raporu verilen ve olaydan yaklaşık 1 yıl sonra savunma yapan Murat Yüksel suçlamayı reddetti. Kardeşi Ali’nin cinayetleri işlediğini, kendisinin de kazayla Ali’yi öldürdüğünü ileri süren Yüksel, “Maddi sıkıntı çekseydim, bu senetleri tahsiline çalışırdım. 6 yaşındaki yeğenimi ve aile bireylerimi neden öldüreyim? Beraatımı talep ediyorum.” dedi.

Birilerinin yalanlarıyla suçlandığını dile getiren Yüksel, polisin de olayın araştırılmasında zafiyet gösterdiğini kaydetti. Kardeşi Ali’nin eşi Ela Gül ile evlenirken razı olmadığını açıklayan Yüksel, bu yüzden aileyle arasının açıldığını vurguladı. Ali’nin 1993’de ruh sağlığıyla ilgili hastanede tedavi görmeye başladığını hatırlatan Yüksel, mal paylaşımı nedeniyle huzursuzluğu çıkartan kardeşinin olduğu iddiasına ortaya attı.

Yüksel, savunmasında şunları söyledi: “Ali, hastaneden çıktığında yatacak yeri yoktu. Kendisini işyerimde çalıştırdım, ev de kiraladım. Terk eden eşiyle barışmasını da sağladım. Ailemle benim aramda mal paylaşımı ihtilafı yoktur. Ali olaydan önce Nalan ile çocuklarını dövüp dışarı atmış. Kendisini arayıp, yaptığının ayıp olduğunu söyledim. O da bana ‘Sen de mi onları tutuyorsun?’ dedi. Bilgisayar ve internet hattı yüzünden yeğenim Arif ile de kavga etmiş. Olaydan sonra evime gelen polislere eşime ve savcılığa hitaben yazdığım mektupları verdim. Ayrıca cinayette kullanılan (kardeşi Ali) tabancayı gösterdim. Poliste ve savcılık aşamasında susma hakkımı kullandım. Ama Celal Kopar’ın uydurduğu sözler basına yansıdı. İddianame basında çıkan haberlere göre hazırlandı. Önyargılı bir şekilde bana yaklaşıldı. Adil yargılanmadım.”

Çocukları öldürülen müşteki Celal Kopar ile kız kardeşleri öldürülen Selma Doğan, sanığın cezadan kurtulmak için yalan söylediğini ve en ağır şekilde cezalandırılmasını talep etti. Mahkeme heyeti, 17 Ocak 2012’de indirim maddelerini uygulamayarak tutuklu sanık Murat Yüksel’i 8 aile bireyini “tasarlayarak” öldürmekten 8 kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptı. Ayrıca olaydan kullanılan tabanca dolayısı ile Yüksel’e 2 yıl 6 ay hapis ve 90 gün adli para cezası verdi. Yargıtay 1. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin verdiği hükümlerde isabetsizlik görülmemiş olduğunu belirterek kararı onadı.