Yargıtay üyesi Nihat Ömeroğlu isyan etti

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı'nda görevli olan savcıların yetkilerini kaldıran HSYK'ya tepki gösterdi.

Ömeroğlu, Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılarının; Yargıtay, Danıştay, HSYK üyeleri de dahil kişisel suç işleyen herkes hakkında soruşturma açabileceğini söyledi.

Ömeroğlu, 'Erzurum özel yetkili cumhuriyet başsavcılarının yetkileri, yürüttükleri soruşturma nedeniyle ellerinden alındı. Yasal anlamda onların bu konuda yetkili olduğunu düşünüyor musunuz? Birinci sınıf bir savcıyı yargılama yetkisi adli mahkemelerde mi yoksa yüksek yargıda mı?' sorusuna şöyle cevap verdi:

'Özel yetkili cumhuriyet savcılarına ve özel yetkili mahkemelere çok geniş bir yetki verilmiştir. Anayasamızda ve uygulamalarda kanun söz konusudur. Bunlar değişmediği sürece savcılarımız ve mahkemeler buna uymak zorundadır. Görevden dolayı eğer görevi nedeniylede işlenmiş olsa bu mahkemelerde yargılanacağı söyleniyor. Tek istisnası 250'nin 3. Bendinde Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay'ın yapacağı hükümler saklıdır denilmiş. Burada kişisel suçların ayrılması söz konusudur. Bu bir kişisel suçtur, kişisel suçtan dolayı da birinci sınıf hakim ayırımı olmadan bunlara direk olarak işlem yapılır.'

Ömeroğlu, 'İlhan Cihaner Başsavcılık yetkisini kullanarak bu suçu işlemiş olmuyor mu?' sorusuna ise; 'Yargını daha fazla yıpranmaması için bu arkadaşlarımızın yetkilerinin hemen kaldırılması gerekiyor. Erzurum 2. Ağır ceza mahkemesinin dosyaları kabul etmesinin kişisel suçlar olduğu için kabul edildi.' cevabını verdi.