Yargıtay’ın yeni başkanı: “Türk hakimlerine güveniniz”

Yargıtay'ın yeni başkanı Hasan Gerçeker, Yargıtay üyeleriyle birlikte Anıtkabir'i ziyaret etti.

Gerçeker, Anıtkabir Özel Defteri’ne ”Atam, Cumhuriyet’in kazanımlarının korunması yolunda Türk hakimlerine güveniniz” diye yazdı.

Gerçeker’in başkanlığa seçilmesi dolayısıyla gerçekleştirilen Anıtkabir ziyaretine, Yargıtay Genel Sekreteri Ahmet Ceylani Tuğrul’un yanı sıra Yargıtay Daire Başkanları, üyeler ve tetkik hakimleri katıldı.

Heyet Anıtkabir’e, üzerlerinde cüppelerle Arslanlı Yol’dan yürüyerek geldi. Gerçeker, heyet adına Ulu Önder Atatürk’ün kabrine çelenk koydu, ardından saygı duruşunda bulunuldu.

Anıtkabir Özel Defteri’ni imzalayan Gerçeker, “Büyük Atatürk, Yargıtay Birinci Başkanı seçilmem nedeniyle huzurundayım. Kurduğun Cumhuriyet’in ilk ve inkılaplarının takipçisi Yargıtay, ülkemizin, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olarak ilerlemesi yolunda her türlü çabayı sürdürecektir” diye yazdı.

Gerçeker ayrıca, “Değişen dünyada güç dengeleriyle birlikte ülkemizin de yer aldığı coğrafyada önemli olaylar gelişmektedir. Bu gelişmeler, ne denli olumsuzluğa ve gerginliğe sebebiyet verse de Türkiye Cumhuriyeti asla ortaçağ karanlığına geri dönmeyecektir. Atam, Cumhuriyet’in kazanımlarının korunması yolunda Türk hakimlerine güveniniz.Yargıtay olarak, çizdiğin yoldan, öngördüğün hedeflerden ve ilkelerinden asla ödün vermeyeceğimizi bir kere daha belirtiyor, manevi huzurunda saygıyla eğiliyorum” ifadesini kullandı.

Hasan Gerçeker, defteri yazdıktan sonra okudu. Yargıtay’da daha önceki yıllarda seçilen başkanın Anıtkabir ziyaretine, daire başkanları, üyeler ve tetkik hakimleri katılmıyordu.

Yeni Yargıtay Başkanı Gerçeker oldu

Yargıtay Başkanlığı’na, dün 9’uncu Ceza Dairesi Başkanı Hasan Gerçeker seçildi. Yargıtay’da yapılan seçimin 19’uncu turunun 4’üncü oylamasında 125 oyda kalan Gerçeker, son oylamada 131 oyla başkan seçildi.

Yargıtay Başkanları 4 yıllığına seçiliyor. Gerçeker, bu görevi yaş haddini dolduracak olması nedeniyle 2011’e kadar sürdürecek.