Yarın şiddetli yağmura ve fırtınaya hazırlıklı olun

Marmara, Ege ve Batı Karadeniz’de yarın öğle saatlerinden itibaren yeni bir yağışlı havanın etkisi altına girecek.

İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürü Mustafa Yıldırım, Marmara Bölgesi’nin yarın öğle saatlerinden itibaren Orta Akdeniz ve Balkanlar üzerinden gelecek yağışlı havanın etkisi altına gireceğini bildirdi.

Yıldırım’ın verdiği bilgiye göre; yarın öğle saatlerinden itibaren Marmara’nın batısında başlayacak yağışlar, 5 Aralık Çarşamba ve 6 Aralık Perşembe günü bölge genelinde devam edecek.

Yağışların yarın Trakya, Çanakkale, Balıkesir ve İstanbul’un Avrupa yakasında, 5 Aralık’ta bölge genelinde kuvvetli olması, 7 Aralık Cuma günü ise etkisini kaybetmesi bekleniyor.

Hava sıcaklıkları ise yarın 2-4 derece artacak, 5 Aralık’ta ise hissedilir derecede azalarak mevsim normallerinin altına düşecek.

Rüzgar yarın lodostan kuvvetli, 5 Aralık’ta yıldız ve poyrazdan kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esecek.

Yetkililer, vatandaşları ve denizcileri, kuvvetli yağışların ve fırtınanın oluşturabileceği sel, su baskını ve kuvvetli rüzgara karşı tedbirliği olmaya çağırdı.

EGE’DE YARIN FIRTINA
Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Ege’de güney ve güneybatı yönlerden orta kuvvette esen rüzgar kuvvetlenerek yarın öğle saatlerinden sonra Orta ve Güney Ege’de güneybatıdan (lodos) 7 ila 8 (60 ila 75 km/s) kuvvetinde fırtınaya dönüşecek.

Lodos fırtınasının, çarşamba günü sabah saatlerinde Orta Ege’de, aynı gün akşam saatlerinde ise Güney Ege’de etkisini kaybetmesi bekleniyor. Çarşamba günü Marmara, Ege ve Batı Karadeniz’de de poyraz fırtınası olacağı tahmin ediliyor.

Kuzey ve güney Ege’de Çarşamba günü sabah saatlerinde 8 ila 9 kuvvetinde kuvvetli fırtınaya dönüşecek olan rüzgar, Perşembe günü öğle saatlerinde etkisini kaybedecek. Rüzgar, Marmara ile Batı Karadeniz’in batısında Çarşamba günü öğle saatlerinde kuzey ve kuzeydoğudan 7 ila 8 kuvvetinde fırtınaya dönüşecek. Aynı gün akşam saatlerinde bu denizlerde kuzey ve kuzeybatıya dönecek olan rüzgar, Perşembe gününün ilk saatlerinde Marmara’da, Cuma günü öğle saatlerinde ise Batı Karadeniz’de etkisini kaybedecek. Fırtına nedeniyle