Yarış için evden kaçtı ailesini yasa boğdu

Antalya’daki araba yarışında meydana gelen kazada ölen üç kişiden birinin 13 yaşındaki Orhan Bozkurt olduğu açıklandı.

Sırasını güllerle donatarak ‘Seni unutmayacağız’ yazan arkadaşları, Orhan’ın yarışların yapılacağı yere geceden giderek sabaha kadar beklediğini söyledi. Baba Orhan Bozkurt da olayı doğrularken şöyle konuştu: “Oğlum bir gün önce benden izin istedi. Yalnız başına gidemeyeceğini söyledim. Teyzesinin oğlu ile gitmiş. Görüntüleri izledim, burada hiç güvenlik önlemi alınmamış. Oğlumun ölümünden yarışmayı düzenleyenler sorumludur.” Antalya’da önceki gün yapılan araba yarışında Opet Takımı sürücüsü Levent Kesen, çıkıştan hemen sonra direksiyon kontrolünü kaybederek seyircilerin arasına dalmış, kazada 3 kişi ölmüştü.

Antalya’da önceki gün yapılan araba yarışında Opet Takımı sürücüsü Levent Kesen, çıkıştan hemen sonra direksiyon kontrolünü yitirerek seyircilerin arasına dalmış, kazada 3 kişi ölmüştü. Hayatını kaybedenler dün gözyaşları içinde toprağa verilirken, ölenlerin yakınları yarış pistinde alınan güvenlik önlemlerinin yeterli olmadığını iddia etti.

Kazada hayatını kaybeden Fikret Haluk Saraçoğlu İlköğretim Okulu 7. sınıf öğrencisi Orhan Bozkurt’un Antalya Devlet Hastanesi morgundaki cenazesi ailesi tarafından alınarak, Kepezaltı Mahallesi’ndeki evlerine götürüldü. Bozkurt’un cenazesi, Uncalı Kent Mezarlığı’nda toprağa verildi. Yarışları izlerken hayatını kaybedenlerden Endüstri Meslek Lisesi öğrencisi İbrahim Uzun (18)’un arkadaşları, Opet yetkilileri ve Cem Yılmaz’ın ‘geçmiş olsun’ veya başsağlığı dileğinde bulunmadığını belirterek üzüldüklerini söyledi. Yarışmaya beraber gittiklerini bildiren okul arkadaşı Ömer Faruk Bulgan, kazadan 15 dakika önce alandan ayrıldığını söyledi. Uzun, dün toprağa verilirken anne Şerife Uzun, “Oğlum yalnız değilsin. Beni yavrum ile baş baba bırakın.” diyerek uzun süre gözyaşı döktü. Kazada hayatını kaybeden İbrahim Özer ise memleketi Burdur’un Tefenni ilçesinde defnedildi. Burdur Meslek Yüksekokulu Endüstriyel Elektronik 1. sınıf öğrencisi İbrahim Özer’in (20), yarışları izlemek için Burdur’dan Antalya’ya gittiği öğrenildi.

Bu arada Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu kulüpler sorumlusu ve İcra Kurulu Üyesi Mahzar Demiralp, kazayı araştırmak üzere 3 kişilik bir komisyon oluşturulduğunu söyledi. Demiralp, şu bilgileri verdi: “Komisyon, kazayı enine boyuna araştıracak. Pistin durumundan güvenliğine, yarışmacının durumu, otomobilin durumu, pistin bozulma şekli, yeterince güvenlik alınmış mı, güvenlik araçları yeterli mi, seyircinin pozisyonu, bunların hepsi incelenecek. En geç cuma gününe kadar rapor hazırlanarak ilgili kurumlara teslim edilecek. Şu aşamada komisyonu etkileyecek beyanatlarda bulunmak istemiyoruz.” TOSFED’in bu organizasyonda herhangi bir görevi olmadığını ve sadece denetçi olduklarını kaydeden Demiralp, “Bizim organizasyonda bir görevimiz yoktur. Sadece bu yarışma bizim takvimimizde olan bir yarışmadır. Burada bir kavram kargaşası var. Herkes federasyonun bir organizasyonu gibi algılıyor, bu doğru değil.” dedi.