YARSAV ‘başkanlık sistemi’ne de tepkili

YARSAV Başkanı Tarhan, Erdoğan'ın başkanlık sistemine yönelik yaptığı açıklamalara tepki gösterdi.

Yargıç ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Emine Ülker Tarhan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlık sistemine yönelik yaptığı açıklamaları “diktatörlük hevesi” olarak değerlendirdi.

Dernek merkezinde düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin soruları cevaplandıran Tarhan, anayasa değişikliğiyle yargıdaki sorunların çözülemeyeceğini savundu. Bugüne kadar izlenen yöntem ve içeriğin anayasal kuvvetler ayrılığı ilkesine tamamen aykırı olduğunu öne süren Tarhan, “Demokratik hukuk devletini yok etme, anayasal tüm güçleri bir kişinin elinde toplama sonucunu doğuracak niteliktedir. Bu amaç da artık kamuoyundan gizlenmemekte, neredeyse açık açık diktatörlük hevesi kamuoyu ile paylaşılmakta ve toplum mühendisliği çabaları ile toplum bu fikre alıştırılmaya çalışılmaktadır.” diye konuştu.

Bir soru üzerine HSYK’nın yapısının değiştirilmesi gerektiğini vurgulayan Tarhan, fakat yöntemin bu şekilde olmaması gerektiğini söyledi. Tarhan, tutuklanan Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner’in serbest bırakılması yönünde YARSAV’ın bir takım girişimlerde bulunduğu yönündeki iddialar için de “Bunlar tamamen yalandır.” karşılığını verdi.