Yaş meyve sebze ihracatı hedefi yakaladı

Türkiye'de 2005 yılını krizlerle geçiren yaş meyve sebze sektörü, buna rağmen ihracatta 1 milyar dolar hedefini yakaladı.

Sektör, 2004 yılındaki 700 milyon dolarlık ihracatı, 2005 yılında 1 milyar dolar civarına çıkardı.
Yaş meyve sebze, 2005’te hep krizlerle karşılaştı. Fakat sektör, beklenenin aksine 2005’i önemli bir artışla kapattı. 30 Mayıs-28 Haziran 2005 tarihleri arasında yaş meyve sebze sektör, en ağır krizlerden birini yaşadı. Rusya, bu tarihler arasında Akdeniz Sineği’ni gerekçe göstererek Türkiye’den aldığı tarım ürünlerini, özellikle yaş meyve sebzeyi bir ay boyunca yasakladı. Kriz, üreticiden ihracatçıya tarım kesiminin her kademesini etkiledi. Aralık ayında ise, Greenpeace Almanya’da ilaç kalıntısı bahanesiyle tüketicileri boykota çağırarak ihracatı yavaşlattı. Sektör, Avrupa’da ürün bolluğu nedeniyle ikinci bir şok yaşadı. Havaların iyi gitmesi de, domates ihracatının önünü tıkadı.
Türkiye Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Ortak Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kaçmaz, sektördeki ihracatın bir takım sıkıntılara rağmen artış gösterdiğini belirtti. Kaçmaz, “Krizler olmasaydı, hedefi aşarak 1,2 milyar doları yakalayabilirdik” dedi. Kaçmaz, 2005 yılında kiraz, sultani üzüm ve limonun en fazla ihraç edilen ürünler olduğunu kaydetti.
Antalya Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Satıcı, krizlere rağmen sektörün ihracatının düşmemesini, ürün çeşidinin artması, süper marketlerin büyük oranda mal çekmesi, modern seraların devreye girmesi, firma sayısı ve kapasitesinin artmasına bağlıyor. Bütün olumsuzluklara rağmen yüzde 40’lık artışın sevindirici olduğunu belirten Satıcı, şu değerlendirmelerde bulundu: “Bu yılki hedefimiz 200 milyon dolardı. Bu rakamı geçerek 209 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik. Kasım ve Aralık aylarında Greenpeace ve ürün bolluğundan dolayı biraz sekteye uğradı. Yoksa 220 milyon doları rahat geçerdik. Greenpeace ile biberde, ürün bolluğu nedeniyle de domateste sıkıntı yaşadık. Bunların Ocak ayı içinde düzeleceğini tahmin ediyoruz.”
Satıcı, bu yıl da ihracat artışının devam etmesi için şu önerilerde bulundu: “Üretimden kaynaklanan sıkıntıları kısa sürede aşmak zorundayız. Akıllı bir üretim planlaması ve çeşitliliği arttırarak rakiplerimizle başa çıkabiliriz. Bir de maliyetin aşağı çekilerek kalitenin arttırılması lazım.” Son iki yıldır özellikle domateste Fas ile kıyasıya bir rekabet ettiklerini ifade eden Satıcı, Cezayir’in de ileriki yıllarda Avrupa pazarında boy gösterebileceğine dikkat çekti.