Yasa sigara içen vekillere takıldı

AK Parti Milletvekili Ayhan Zeynep Tekin Börü, çıkarılması beklenen sigara yasasının, sigara içen vekiller tarafından engellendiğini ileri sürdü.

IQS Sigara Bıraktırma Merkezi’nin ’20 Kasım Dünya Sigarayı Bırakma Günü’ nedeniyle yaptığı sigara içmeme eylemine katılan Miletvekili Börü, Türkiye’de kapalı alanlarda sigaranın yasak olmasına rağmen bu yasağı başta milletvekillerinin çiğnediğini söyledi.

Adana Tren Garı Önünde açıklama yapan Börü, “Bu yasağı ilk önce yasağı çıkaran milletvekilleri arkadaşımız deliyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) bile sigara içimine devam ediliyor. Türkiye’nin en büyük çıkmazı çıkardığı yasaları uygulamaya koyamaması. Çoğu yasada olduğu gibi kapalı alanlarda sigara içmeme yasağı da sadece lafta kalıyor. Yeni çıkacak olan yasalara da sigara içen vekiller engel oluyor. Başbakan Mecils’te sigara içen birisini gördüğü zaman elindeki sigarasını ve paketini alıyor. Pakatin üzerine de bir tarih atarak bir daha içmemesini rica ediyor. Takibini de danışmanları yapıyor.” dedi.

Adana Sigara Bıraktırma Merkezi Bölge Müdürü Güner Serintürk, Dünya Sağlık Örgütü ve tüm kuruluşlar tarafından “Önlenebilir sağlık sorunu” olarak tanımlanan sigara bağımlılığının, her yıl milyonlarca insanın sağlık kalitesini düşürdüğünü söyledi.

Serintürk, sigaranın insan sağlığının yanı sıra tedavi amaçlı milyarlarca dolarlık maddi kayba da yol açtığını kaydetti.

Diğer taraftan eyleme katılanlar sigarasız bir dünya için balon uçuruldu.