‘Yaşadığım sürece anıtımı diktirmem’

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, yaşadığı sürece anıtının dikilmemesini istedi.

Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla kadın sivil toplum örgütlerinin temsilcilerini Cumhurbaşkanlığı Sarayında kabul eden Nazarbayev, ziyaretçiler arasında bulunan bir kadının, ”Siz bu ülkenin ilk Cumhurbaşkanısınız. Bize bağımsızlığımızı getiren ve bugün güçlü bir ülke olarak yaşamamızı devam ettiren bir lidersiniz. Ülkenin her tarafına anıtınızı yaptıralım” teklifini reddetti.

Yaşadığı sürece anıtının dikilmemesini isteyen Nazarbayev, ”Ben yaptığım hizmetlerle halkımın gönlünde yer almak istiyorum. Bu nedenle ben yaşadığım sürece anıtımın dikilmesini istemiyorum” dedi.

Başkent Astana’da geçen yıl Ekim ayında açılan ”Kazak Eli” anıtının bir yüzünde Nazarbayev, bronz kabartmayla resmedilmişti. Bunun dışında Nazarbayev’in ülke içinde anıtı bulunmuyor.

Cumhurbaşkanı Nazarbayev, kadınlara hitaben, ”Eğer bir yerde kadınların gözünde yaş yoksa, o yerde her şey yolunda demektir” dedi.

Sovyetler Birliği döneminden söz eden Nazarbayev, ”Halkımız, özellikle kadınlarımız çok zorluklar çekti. Erkekler savaşa gitti, annelerimiz her şeyimiz oldu. Açlık gördük, ama analarımızın fedakarlığı sayesinde bu günlere geldik” diye konuştu.

Vancourver Kış Olimpiyatlarında Kazakistan’a gümüş madalya kazandıran Elena Hrustaleva’ya teşekkür eden Nazarbayev, daha sonra kadınlar için düzenlenen geniş katılımlı bir konser programına katıldı.