Yasağa rağmen pazarlarda tavuk satılıyor

Halk pazarlarında, yasak olmasına rağmen hala 1 YTL'den tavuk satılıyor.

satışlarının ikinci bir emre kadar yasaklandığını durdurmasına rağmen, pazarlarda canlı tavuklar 1 YTL’den satılıyor.Türkiye’de son günlerde birçok insanın korkulu rüyası haline gelen kuş gribi, Hatay’da tavuk satan esnafı olumsuz yönde etkiliyor. Konya’dan canlı tavuk alan esnaflar, ellerinde kalan tavukları halkın sağlığını hiçe sayarak satmanın telaşı içerisinde. İskenderun’da tavuk satıcıları vatandaşın gözü önünde tavukları keserek 1 YTL’den satıyor.

İskenderunlu tavukçulardan Ahmet Öğün, daha önceleri 2.5 YTL’den sattıkları canlı tavukların tanesini son günlerde 1 YTL’den sattığını ve çok zor anlar yaşadıklarını belirterek, “İskenderun’da şimdilik kuş gribi ile ilgili bir vakayla karşılaşılmadı. Bizler bu tavukları fatura ile alıp İskenderun’a getiriyoruz” dedi.

Valilik Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada Hatay vali vekili Aydın Akkor başkanlığında 08-01-2006 Pazar günü toplanan il Hayvan Sağlığı Zabıta Komisyonu Hatay’ın Merkez İlçesi Antakya ve İskenderun başta olmak üzere tüm ilçelerde Hayvan pazarlarındaki kanatlı hayvan alım ve satımının ikinci bir emre kadar durdurulmasına oy birliği ile karar verdi. Hatay vali vekili Aydın Akkor tarafından Bayram tatili boyunca il genelinde il ve ilçe tarım müdürlüklerinin konu üzerinde hassasiyetle durulması için gerekli talimatların verildiği bildirildi.