Yasaklı neonazi CD ve eşyalarını internetten almak mümkün

Alman televizyon kanalı ARD'nin 'Report Mainz' adındaki siyasi magazin programında internetten satış yapan dünya devi eBay'de yasaklı neonazi müzik CD'lerini ve eşyalarını satın almanın mümkün olduğuna dair haber büyük yankı uyandırdı.

Almanya’da yasaklanan ‘Kommando Freisler”, “Weiße Wölfe – Weiße Wut” ve “Landser” gruplarının müzik CD’lerinin yanı sıra Adolf Hitler’in büstün satın alarak, ‘Report Mainz’ 6 Şubat’ta “3-2-1 Benim Savaşım” başlığı altında izleyicilere eBay- sanal pazarında aşırı ırkçı düşüncenin nasıl pazarlandığını gösterdi. Ebay sanal pazarı ayrıca Almanya Yahudi Cemaatler Merkez Konseyi (ZJD) tarafından eleştirilerek, bu sanal pazarda yıllardır yasak olan nesnelerin pazarlığı yapıldığına dikkat çekildi. ZJD başkan yardımcısı Salomon Korn 2002 yılında eBay şirketinin yetkililerine mektup yazdıklarını belirterek,”2002, 2004 ve 2005 yıllarında eBay sanal pazarında yasak olan ırkçı eşyaların satıldığı yönünde ikazda bulunduk. EBay yetkilileri alış verişlerin hepsin kontrol etmek mümkün olmadığını belirterek, çözüm üretemeyeceklerini söylediler” dedi. Korn bu sorunu çözmek mümkün olduğunu iddia ederken, eBay yetkilileri bu tür eşyaların genelde ülke dışından satıma konulduğu için kontrol etmek zor olduğunu söylediler.

EBay Almanya pazarında yasak ve tehlikeli malzemeler pazarlanmadığını iddia ederken, ‘Report Mainz’ın sunduğu görüntülerde eBay yasalarında yasak olan “Anayasa maddelerine haykırı olan, ırkçı düşüncelerle ilgili” malzemelerin pazarlandığını ortaya koydu. Berlin Hür Üniversitesi’nin aşırı sağ araştırmacısı Prof. Hajo Funke eBay sanal pazarının aşırı sağcılar için en önemli propaganda malzemesi haline geldiğini söyledi. 2001 yılında ikinci devlet kanalı ZDF’in ‘Frontal 21’ programına malzeme olan eBay, sanal pazarda şiddet içeren görüntü ve resimlerin pazarlandığından dolayı yoğun eleştirilere maruz kalmıştı.