Yaşamın kaynağı: su

İnsan vücudunun yüzde 65'i, bitkilerin taze ağırlığının yüzde 60-85'i sudan oluşuyor.

Su dünyanın yapısı ve canlıların yaşamı açısından büyük önem taşıyor. Özellikle son yıllarda kullanılabilir su kaynaklarının azalması nedeniyle önemi daha da artan su, bütün canlı varlıkların yüksek oranlarda temel yapı taşını oluşturuyor.

İnsan vücudunun yüzde 65’i, kanın yüzde 80-90’ı, kasların yüzde 75’i ve bitkilerin taze ağırlığının yüzde 60-85’i sudan oluşuyor.

Dünyada 80 ülkede yaşayan yaklaşık 2 milyar insan, kurak mevsimlerde günde 2-3 litre suyu bile bulmakta güçlük çekiyor. Türkiye’de kişi başına düşen su miktarı yıllık bin 500 ton civarında bulunuyor.

Araştırmalara göre, bir ton buğdayın üretilebilmesi için bin ton su, bir porsiyon bonfilenin yenecek halde önümüze gelmesi için 9 bin 800 litre, bir pilicin yenebilir hale gelmesi için bin 200 litre, bir kilo ekmek için 400-1200 litre suya ihtiyaç duyuluyor. Yani 250 gram ekmek için en az 100 litre su harcanıyor.

Aşırı su tüketimi önlenemediği sürece su kaynaklarının azalışı sürecek ve daha fazla insan su kıtlığı yaşayacak.

Suyun daha az kullanılması için bazı öneriler sunuluyor. Tuvaletlerdeki rezervuarların hacimlerinin küçültülmesi ve musluklardan akan suyun daha idareli kullanılması öneriliyor.

El yıkamada, sabunun ele alınmasından sonra musluğun açılması, çok su isteyen çim alanların azaltılması, yer altı su kullanımında yasal önlemler getirilmesi isteniyor.