”Yasanan gerilim hakem hatalarina neden oluyor”

ANKARA - Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu Baskani Ufuk Özerten, son günlerde Türk futbolunda yasanan gerilimin hakem hatalarina etki ettigini söyledi.

Özerten, Fenerbahçe-Gaziantepspor arasinda oyanan maçta Cem Papila’nin Fenerbahçe lehine verdigi penalti kararinin hakem takdiri oldugunu belirterek, ”Cem Papila ile konustum. Yüzde yüz penalti olarak gördügünü ve düdük çaldigini söyledi”dedi. Özerten, Galatasaray Teknik Direktörü Eric Gerets’in ”orta hakem maç sonu uzattigim eli sikmadi” söyleriyle ilgili olarak, ”Maçin orta hakemi Oktay Demiray önden gittigi için Gerets’i görmemis. Teknik direktöre karsi bir tavir olsaydi yardimci hakemlerde orta hakeme uyar Gerets’in elini sikmadi. Konuyu Bülent Tulun ile paylastik. Kendiside Demiray’in dogru söyledigini kabul etti.”dedi.

MHK Baskani Özerten, Süper Ligin seyircisiyle, yöneticisiyle, medyasiyla gerilim dolu bir haftaya sahne oldugunu belirtti. Özerten, ”Bu gerilimden hakemlerde üzerine düsen payi aldi” diyerek, yasanan gerilimin hakem hatalarini ortaya çikardigini söyledi. Özerten, ”Hakemlerimiz ne zamanki beyin ile yürekleri arasinda saglam bir baglanti kurarlarsa o zaman basariyi yakalamis olurlar” seklinde konustu.

-“PAPILA GÖRDÜGÜNÜ ÇALIDI”-

Fenerbahçe’nin kazandigi penalti golüyle son dakikada kazandigi Gaziantep maçinda hakem Cem Papila’nin takdirini kullandigini belirten Özerten, ”Cem Papila ile konustum. Bana yüzde yüz penalti gördügü için karari bu yönde verdigini söyledi. Hakem kararlarina saygili olmak gerekiyor. Dünyada bu durum böyle” dedi.

Fenerbahçe’ye Konya’da yanlis bir karar sonucu verilen golün dayanak gösterilerek baska maçlardaki kararlarin yorumlanamayacagini söyleyen MHK Baskani, ”maç bitince hersey bitmeli”dedi.

MHK Baskani Özerten, kendisine bir gazetede eski hakem Ahmet Çakar’in ”Adamsa benim programima çikar” sözlerinin hatirlatilmasi üzerine, ”Ahmet Çakar, hakemlerin sirtindan reyting yapmaya çalisiyor. Böylesi birine reyting yaptirmam” dedi.

Çakar’in yazisina büyük tepki gösteren Özerten sunlari söyledi:

” Ahmet Çakar maddi çikarlari ugruna her türlü etik degerleri çignemistir. Kendisine MHK Baskanligi teklif edilmis ancak Çakar bunu kabul etmemistir. Bunun yerine hakemlere çamur atarak reyting yapmayi tercih etmistir. Çakar’i Abant’a hakem seminerine çagirdik. Erman Toroglu ve Serdar Çakman seminere geldigi halde o gelmedi. Hakemlerle yüzlesmekten kaçindi. Iste ben o nedenle adam oldugumdan programina çikman. Kendisinin bir sorusu varsa buraya gelir sorar. Çakar kendisi hocalarin hocasi olarak tanitiyor. Spor yorumculugunu yarattigini söylüyor. Böylesi megolaman birinin programina çikmam”

11. haftada en yüksek hakem notunu 8.3 ile Samsunspor- Erciyesspor maçini yöneten Orhan Erdemir alirken en düsük notu ise 6.5 ile Diyarbakir-Vestel Manisaspor maçini yöneten Bülent Yildirim aldi.