‘Yaşanan olaylar sosyal barışa yapılan bir saldırıdır’

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Özdemir Özok, Batman ve Diyarbakır'da yaşanan şiddet olaylarını Türkiye'nin birliğine, huzuruna ve sosyal barışına yapılan bir saldırı olduğunu dile getirdi.

Türkiye Barolür Birliği, Ankara Dedeman Otel’de Baro Başkanları toplantısı gerçekleştirdi. Özok burada yaptığı açılış konuşmasında, Diyarbakır ve çevre illerde yaşanan olayların iyi niyetli yaklaşımlarla örtüştürmeye olanak olmadığını kaydetti.

Bugüne kadar yaşanan silahlı kalkışma teşebbüslerinin bölgedeki huzur, istikrar ve ekonomik yapıya ciddi zararlar verdiğini hatırlatan Özok, “Şimdi bölgenin işsizliğe, yoksulluğa ve açlığa teslim edilmesi sonucunu doğuracak yöntemler ve eylemler gündeme taşınmak istenmektedir” dedi.

Yaşanan gelişmelerin bölgeyi geliştirecek sermaye akışını azaltacağını dile getiren Özok, “Sadece o bölgenin değil bütün Türkiye’nin ekonomik ve sosyal dengesi ile oynanmaktadır. Bu durumun iyi değerlendirilmesi, zaman geçirilmeden gereken önlemlerin hukuk içinde, büyük ve onurlu devlete yakışır boyutlarda ele alınması gerekmektedir” diye konuştu.

Özok açıklamasında şunları kaydetti: “Batman ve Diyarbakır’da yaşanan şiddet olaylarını, ülkemizin birliğine, huzuruna, sosyal barışına, ekonomosine ve ulaştığı demokratik kazanımlara yapılan saldırı olarak görüyor, herkesi akla ve duyarlı davranmaya davet ediyor, tüm sorunların demokratik platformda çözüleceğine inancımızı yineliyoruz.”