Yaşar Nuri Öztürk’e göre Türkiye’de devlet adamı yok!

HYP Genel Başkanı Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk, "Türkiye'de politikacı çok, ama devlet adamı yok" dedi.

Halkın Yükselişi Partisi (HYP) Genel Başkanı Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk, ”Türk siyasetinin bugünkü durumu gösteriyor ki, Türkiye’de politikacı çok, ama devlet adamı yok. Türkiye’nin en büyük sıkıntılarından biri budur” dedi.

Öztürk, Bursa’da tarihi ”İnkaya Çınarı”nın altındaki çay bahçesinde düzenlediği basın toplantısında, parti olarak yaygın basının ambargosuyla karşı karşıya olduklarını savunarak bu ambargoyu 1 yıldan fazla bir süredir ”Anadolu Yürüyüşü” adı altında yaptıkları halk toplantılarıyla aştıklarını söyledi.

Türk siyasetinde bir seviye kaybının yaşandığını, özellikle seçimin yaklaştığı bugünlerde iktidar ve anamuhalefet partisinin liderlerinin, halkın önünde sürekli tartıştıklarını belirtti. Öztürk, Türk siyasetinin kirlendiği, hatta çürüme noktasına geldiğinin aydınlar tarafından yıllardır telaffuz edildiğini, ancak bugün gelinen noktanın gerçekten kaygı verici olduğunu dile getirerek, siyasetçilerin birbirlerinin yaşlarıyla, boylarıyla, geçmişleriyle, aileleriyle ve o düzeydeki insanların ağızlarına almamaları gereken tabirlerle birbirlerine hakaret ettiklerini savundu.

Bunun ciddi bir ümitsizlik kaynağı olduğunu anlatan Öztürk, şunları söyledi:

”Türk siyasetinin bugünkü durumu gösteriyor ki, Türkiye’de politikacı çok ama devlet adamı yok. Türkiye’nin en büyük sıkıntılarından biri budur. HYP olarak biz siyasetin bu irtifa kaybının, bu geldiği noktanın, Türkiye’yi Türkiye’den yönetilemez hale getirdiğini gösterdiği kanaatindeyiz. Türkiye bugün dışarıdan yönetiliyor. Çünkü Türkiye’yi yönetenlerin devlet adamı vasıfları yok. Bunu AKP iyice dibe vurdurdu. Türkiye’yi bugün yönetenler pazar yeri politikacısı. Üslupları da odur, birikimleri de odur. Onun için Türkiye’yle ilgili konularda dış odakların söylediklerinden birini tercih ötesinde yaptıkları bir şey yok. Türk dış politikasını bu şekilde batırdılar.”