Yasin El Kadı’nın mal varlığı dondurulacak!

Suudi işadamı Yasin El Kadı’nın Türkiye'deki tüm hak alacak ve mal varlığının dondurulması konusunda son sözü Danıştay söyledi.

Danıştay İdare Dava Daireleri Kurulu, El Kadı’nın mal varlığının dondurulması gerektiğine karar verdi.
Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, El Kadı’nın mal varlığının dondurulmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararını iptal eden Danıştay 10’uncu Dairesi kararını esastan bozdu.
Böylece El Kadı’nın Türkiye’deki tüm hak alacak ve mal varlıkları dondurulmuş oldu.
Birleşmiş Milletler’in teröre ve terör örgütlerine yardım edenler listesinde El Kadı da yer almış, Bakanlar Kurulu da bu listedeki isimlerin Türkiye’deki mal varlıklarını dondurmuştu.
Bakanlar Kurulu’nun bu kararına itiraz eden El Kadı’nın dosyası Danıştay’a gelmişti. Danıştay 10’uncu Dairesi Yasin El Kadı’nın lehinde bir karar vermişti.. Yani mal varlığının dondurulması kararını kaldırmıştı.
Ancak bu karar Danıştay’ın en üst organınca yerinde görülmedi. Danıştay İdare Dava Daireleri Kurulu, El Kadı’nın “Türkiye’deki tüm mal ve alacaklarının dondurulması gerekir” dedi.
Suudi Arabistanlı işadamı Yasin El Kadı, El Kaide başta olmak üzere silahlı örgütlere yüklü miktarda fon aktarmakla suçlanıyor. Yasin El Kadı, Şeyh Yasin Abdullah olarak da biliniyor.
El Kadı için resmi ABD belgelerinde kullanılan tanımlama ‘küresel terörist’ ve ‘terörün finansörü’.