Yaşları yetmiş işleri bitmemiş

Otto Rehhagel 2004'te Portekiz'de Yunanistan'ı Avrupa şampiyonu yaptığında tam 65 yaşında idi.

Salzburg’u çalıştıran İtalyan Giovanni Trapatonni 68 yaşındayken Avusturya şampiyonu oldu.

Manchester United’ın 65 yaşındaki antrenörü Alex Ferguson’un önünde bütün İngiltere saygıyla eğiliyor. 2006 Dünya Şampiyonası’nda baraj maçlarında Türkiye’yi eleyen İsviçre Milli Takımı’nı şu an 63 yaşındaki Jakob Kuhn çalıştırıyor. Fransız futboluna en çok genç yetenek kazandıran kişi olarak tarihe geçen Guy Roux 68 yaşında RC Lens’in başında. Bütün Fransa onu hocaların hocası olarak el üstünde tutuyor.

73 yaşında Galatasaray’ın başına gelen Karl-Heinz Feldkamp gibi 12 kulüp ve 14 milli takım antrenörü, ekiplerini başarıdan başarıya koşturuyor. Karl-Heinz Feldkamp adı Galatasaray ile birlikte anılmaya başlanınca Alman antrenör yaşı nedeniyle eleştirilmeye başlanmıştı. Avrupa ülkelerinde kulüp ve milli takım antrenörü olarak çalışan 60 yaşın üzerindeki antrenörler, ilerleyen yaşın başarıya engel olmadığını ortaya koydu.

Alex Ferguson, takımı Manchester United ile kazandığı başarılar nedeniyle, “Old Trafford Stadı’nı ‘Rüyalar Tiyatrosu’na döndüren adam” olarak anılıyor. 68 yaşındaki Ferguson futbolcularına hâlâ büyük heyecan veriyor.

33 yıldan bu yana antrenörlük yapan İtalyan Trapattoni Almanya’da Bayern Münih’i şampiyon yapmakla kalmadı. 68 yaşındaki kurt hoca Benfica’dan sonra şimdi de Salzburg’la Avusturya’da başarıdan başarıya koşuyor.

Türkiye’de Beşiktaş ve Galatasaray’ın başında 4 yıl çalışan Rumen Mircea Lucescu 61 yaşında olmasına rağmen enerjisinden bir şey kaybetmedi. Lucescu 8 yıl İtalya, 4 yıl Türkiye’den sonra şimdi üç yıldan bu yana Ukrayna ekibi Shakhtar Donetsk ile başarılı sonuçlar alıyor. Rumen antrenör Ukrayna ekibini iki defa lig şampiyonu yaptı.

2004’te kazandığı Avrupa şampiyonluğu sonrası şimdi 68 yaşında olmasına rağmen Otto Rehhagel, Yunanistan’ı 2008 finallerine de taşımak istiyor. Rehhagel gibi Jakob Kuhn (İsviçre), Aragones (İspanya), Brückner (Çek Cumhuriyeti), Leo Beenhakker (Polonya) ve Guus Hiddink (Rusya) 60 yaşın üstünde olmalarına rağmen milli takımları ile Avrupa Şampiyonası finallerine gitmenin hesabındalar.

Karl-Heinz Feldkamp 73 yaşında olmasına rağmen Galatasaray gibi bir takımda görev kabul etmesini açıklarken, “Genç futbolcularla çalışırken kendimi genç ve dinamik hissediyorum.” diyor.

Seyfi Alp