Yaşlı Türk göçmenler sigorta haklarını bilmiyor

Almanya'da Münihli göç Uzmanı Dr. Philip Anderson, yaşlı göçmenlerin sigorta haklarını bilmedikleri için kullanmadıklarına ve özellikle bakıma muhtaç yaşlıların yararlanabileceği haklara dikkat çekti.

Hızla yaşlanan Almanya’da 1995 yılından beri sigorta bazında verilen bakım hizmetleri önemli bir sektör haline gelirken göçmenlerin bu sektörün dışında kaldığı gözlemleniyor. Gurbetçilerin hala kendi ailelerinde bakılmayı tercih ettiğini belirten Münihli göç uzmanı Dr. Philip Anderson, “Göçmenlerin çoğu, sigorta hakkını kullanmıyor. Özellikle birinci nesil Türkler devre dışı kalıyor. Halbuki en çok onların bakıma ihtiyacı var.” dedi. Federal Hükümet entegrasyon görevlilerinden Bernd Knopf da “Göçmenlerin hem maddi durumu hem sağlık durumu Alman ortalamasının altında. Oturdukları evler de genelde pek komforlu değil.” tespitinde bulundu. 65 yaş üstü göçmen sayısının 2030 yılına kadar 600 binden 2,8 milyona ulaşması beklenirken, bakım imkanlarından faydalanmada geride kalmaları birkaç sebebe bağlanıyor.

-Eksik bilgilendirme-

Almanya’da yaşlanan misafir işçilerin dil problemlerinin yanı sıra Batı toplumundaki iaşe ve sağlık modellerinden habersiz olduklarını söyleyen Dr. Anderson, “Bu insanlar zamanında yeteri derecede bilgilendirilmedi. Geldikleri köylerde 40 sene önce yaşlılara nasıl bakıldıysa, bugün Almanya’da kendilerine öyle bakılmasını bekliyorlar.” dedi. Konu ile ilgili Münih Belediyesi için özel rapor hazırlayan Dr. Anderson, yerel belediyelerin, sivil toplum kuruluşlarının ve dini cemaatlerin yaşlı göçmenlere sahip çıkarken işbirliği yapması gerektiğini vurguladı. Entegrasyon görevlisi Bernd Knopf ise, göçmenlerin kafasındaki yaygın önyargıya dikkat çekti: “Zannediliyor ki tek bakım imkanı huzurevi. Halbuki bakıcılar eve de geliyor. Veya kimsenin gelmesini istemiyorsanız sigorta şirketinden bakım parası alabilirsiniz.”

-Özel bakım şart-

Bavyera’nın başkenti Münih’te yabancı dillerde bakım hizmetleri sunan tek firmanın kurucusu olan Abdülkadir Örs, yaşlanan gurbetçilerin özel bakıma muhtaç olduklarını söyledi. Münih piyasasındaki 200 bakım firmasının hala Alman zihniyetine göre çalıştığını belirten Örs, gurbetçilerin anadilde sunulan ve kendi kültürlerine hassasiyet gösteren bir bakım tarzı beklediklerini vurguladı. Bu arada Almanya genelinde düzenlenen bir bilgilendirme kampanyasının koordinatörü olan Simone Helck, “Yaşlanan göçmenlerin kültürlerine saygı gösterilmeli. Gurbette yaşlanmak kolay değil.” hatırlatmasını yaptı. Sosyal İşler Bakanlığının desteği ile sağlık ve entegrasyon alanlarında yüzlerce kuruluş ve gönüllüyü seferber ettiklerini belirten Helck, kampanyanın lojistik temelini göçün sembolü olan 5 valizin oluşturduğunu belirtti: “Gittiğimiz yerlerde dağıttığımız bu valizlerin içinde konuyla ilgili farklı dillerde kitapçıklar bulunuyor.”

-Geleneksel aile yapısı-

Özellikle Doğu’dan gelen göçmenlerin, bakıma muhtaç duruma düşen aile mensuplarını “yabancı ellere vermeme konusunda” hassas davrandıklarına dikkat çeken entegrasyon uzmanı Bernd Knopf, “Aslında bu hassasiyet bütün toplumlarda var. İnanıldığının aksine, Almanların yüzde 80’i yaşlılarına evde bakıyor. Yaşlı ağaç yerinden sökülmez diye bir atasözümüz var.” dedi. Halbuki aşırı hassasiyetin bazen zarar verebildiğini belirten Dr. Philip Anderson, “Özellikle uzun vadeli bakımda ailede gerginlikler oluşabiliyor. Bu durumda profesyonel bakıcı tutmak veya en azından bakım parasına başvurmak faydalı olabilir.” dedi.