Yaşlılar ve hastaların kira beyanları evinde alınacak

Adana Vergi Dairesi Başkanı Fatih Acar, konut kira gelirleri 2 bin YTL'yi aşanlarla, kira gelirlerinin brüt tutarı 15 bin YTL'yi aşanların 15 Mart 2006 mesai saati bitimine kadar elde ettikleri kira gelirlerini beyan etmeleri için uyardı.

Gayri Menkul Sermaye sahibi olan mükelleflerin elde ettikleri geliri beyan etmedikleri veya eksik beyan ettikleri takdirde mesken kira gelirleri için uygulanan istisnadan yararlanamayacaklarına dikkat çeken Acar, açıklamasında daha sonra şu görüşlere yer verdi:

“Bu mükelleflerin ödemedikleri vergi vergi usul kanunun hükümlerince cezalı olarak tahsil edilecek. Adana genelinde mesken ve işyeri kira gelirlerinin tespitine yönelik çalışmalarımız kapsamlı bir şekilde sürüyor. Sokak, mahal ve cadde bazında kiraların rayiç bedelleri tespit ediliyor. Bu tespit ettiğimiz rayiç bedeller www.adanavdb.gov.tr internet sitemizde yayınlanmaktadır. Hatırlatmalarımız dikkate alınarak mükelleflerimizin cezalı duruma düşmemeleri için gerçek kira bedellerini beyan etmeleri zorunlu.”

Bu arada, mükellefler için vergi dairelerinde danışma büroları ve yardım masaları oluşturuldu. 60 yaş üzeri için de ayrı bir masa oluşturuldu. Yine yaşlılığı, engelliliği ve rahatsızlığı nedeniyle vergi dairelerine gelemeyecek olanlar her türlü bilgiyi Alo Maliye 189 hattından alabilecekleri gibi, beyannamelerini ikametgahlarında da verebilecekler.