‘Yaşlılara köşe yastığı muamelesi yapmayın’

Zihinsel açıdan sağlıklı yaşlanabilmek için beyni çalıştırmayı gerektiren, gazete-dergi okuma, bulmaca çözme, satranç oynama, faturaları ödeme, alış veriş yapma gibi her türlü faaliyeti sürdürmek gerekiyor.

Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Geriatri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yeşim Gökçe Kutsal, yaşlılar için üretkenliklerini devam ettirmenin büyük bir öneme sahip olduğunu vurguladı. Kutsal, altmışlı yaşlarda üretkenliğin devam etmesi için, zihinsel açıdan da sağlıklı yaşlanmanın önemine dikkat çekti. Özellikle 65 yaş üstü olan kişilerin çocuklarına; büyüklerine ihtiyaç duyduklarını hissettirmeleri tavsiyesinde bulunan Kutsal, “Toplumdaki yanlış kanının aksine, sağlıklı bir yaşlı çok işe yarar, yani üretkendir. Toruna bakmak bile önemli bir üretkenliktir. Bu yüzden yaşlılara köşe yastığı mumalesi yapılmamalı. Aksi tutum onların hayata bağlanmalarını da olumsuz etkiler” dedi.

Zihinsel açıdan sağlıklı yaşlanma noktasında bireylerinde yapabileceği faaliyetler olduğunu aktaran Kutsal, beyni çalıştırmayı gerektiren her türlü faaliyeti sürdürmenin çok önemli olduğunu aktardı. Kutsal; bu faaliyetlerin içerisinde yemek yapmak, vergi iade zarflarını doldurmak, faturaları ödemek, düzenli gazete kitap okumak, bulmaca çözmek, evdeki tamiratları yapmak, örgü örmek, dantel yapmak, tavla- satranç oynamak, günlük tutmak, anılarını yazmak ve mektup yazmak gibi işlerin yer aldığını dile getirdi.