Yaşlıları ev kazalarından korumak mümkün

İlerleyen yaşlarda ortaya çıkan işitme, görme ve dengedeki bozukluklarla kuvvet azalması, yaşlıların ev ortamında çeşitli tehlikelerle karşı kaşıya kalmasına sebep oluyor.

Geriatri Derneği, yaşlıları muhtemel ev kazalarına karşı uyardı. Dernek tarafından yapılan çalışmada, ileri yaşlarda ev ortamlarında meydana gelen ve sakatlanmalara bile yol açabilen kazalara dikkat çekilerek, alınması gereken önlemler sıralandı.

Derneğin çalışmasına göre, banyoda özellikle elektrikli aletlerin kullanımına dikkat edilmeli, ıslak alanlardan uzakta bulundurulmalı. Acil durumlar için yakında hemen ulaşılabilecek bir telefon olmalı. Zemin, kaygan olmayan bir malzeme ile kaplanmalı. Çok sıcak suya maruz kalan yaşlılarda haşlanma ve yanıklar meydana gelebileceği için, banyoda kullanılan suyun ısısı termostat ile ayarlanmalı. Banyo ve tuvalet yanında sağlam tutamaklar olmalı. Duş veya küvette kaymayan tabure bulundurulmalı. Mutfakta çalışırken uygun kıyafet kullanılmalı. Kol ağızları dar ve kısa olmalı. Uzun, sarkan giyecekler kullanılmamalı. Ocak düğmelerinin ‘açık-kapalı’ konumu kolayca fark edilecek şekilde işaretlenmeli. Elektrikli araçların kabloları lavaboya veya ocağa yakın olmamalı, aksi halde kablolar kolayca hasar görür ve elektrik çarpması riski artar. Tezgah üzerinde yiyeceklerin kesildiği, soyulduğu alan iyi ışıklandırılmalı. Ocak yanında kolay tutuşabilecek malzemeler bulundurulmamalı. Yere dökülen sıvılar hemen temizlenmeli.