Yat üreticisi İngilizler’in Türkiye ilgisi artıyor

Antalya Serbest Bölgesi'nde faaliyet gösteren yat üretim firmaları görücüye çıktı.

Antalya Serbest Bölge İşletmeciliği AŞ (ASBAŞ) tarafından düzenlenen ‘İngiliz Deniz Federasyonu ve Antalya Serbest Bölgesi Yat Üreticileri İşbirliği Toplantısı’ ASBAŞ Brifing Salonu’nda yapıldı. Toplantıda bir konuşma yapan ASBAŞ Genel Müdürü Fikri Bayhan, konuklarına Antalya’nın yat üretimi konusunda almış olduğu mesafeyi anlattı. Yat üretiminde Antalya’nın çok yeni olmasına karşın ciddi ilerlemeler kaydettiğini anlatan Bayhan, Türkiye’nin mega yat üretiminde dünyada üçüncü sırada olmasına karşın hedefinin dünya liderliği olduğunu kaydetti.

Antalya Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu üyesi olan ve aynı zamanda DTS adlı bir yat üretim şirketi bulunan Tuğrul Tacar, toplantıda yaptığı konuşmada, Antalya yat üretim sektörünün sadece Avrupa’da değil, Amerika’da da söz sahibi olduğunu belirtti. Antalay Serbest Bölgesi’nde üretim yapan Notika firmasının Genel Müdürü Orhan Çelikkol ise konuklara Antalya’nın avantajlarını anlattı. Antalya Serbest Bölgesi’nin işçilik ve kalite bakımından dünyanın en avantajlı bölgesinde bulunduğunu aktaran Çelikkol, bölgede çok kaliteli ve çağdaş düzeyde üretim yapıldığını ifade etti.

İngiliz Deniz Federasyonu Genel Müdürü Nick Parker ise kuruluşlarının yat üretimi, satım ve denizcilik sektöründe faaliyet gösteren bin 500 üyesi olduğu bilgisini verdi. Üyelerinin yıllık 2 milyar Paund’luk ciroya sahip olduklarını anlatan Parker, iş birliği imkanlarını araştırmak için Türkiye’de bulunduklarını ifade etti. İstanbul’dan başladıkları üç günlük gezilerinin son gününde Antalya’ya geldiklerini kaydeden Parker “Türkiye’ye yat üretim merkezlerini ve tesisleri incelemeye geldik. Gördüklerimiz bizi çok etkiledi. Tuzla’da çok iyi fırsatlar olduğunu gördük.” şeklinde konuştu.

İngiliz heyet, kendileri için hazırlanan sunumu dinledikten sonra Antalya Serbest Bölge’de faaliyet gösteren yat üretim firmalarını gezerek bilgi aldı.