Yatalak hastanın bez parası SSK’dan

Mahkeme, Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK)'nun, epilepsi hastası çocuğun ömür boyu bez parasını ödemesine karar verdi.

Çorum’da bir apartmanda görevli olarak çalışan Enver Külcü’nün 18 yaşındaki oğlu Ender, henüz 3 aylıkken şiddetli ateş sonucu epilepsi oldu. 18 yıldır oğlunun bez masraflarını karşılamakta güçlük çeken 2 çocuk babası Enver Külcü, SSK’ya bez parası talebinde bulundu, ancak olumsuz cevap aldı. 2005 yılında yerel mahkemeye dava açan Külcü, SSK aleyhine açtığı davayı kazanarak epilepsi hastası çocuğunun geriye dönük bir yıllık hasta bezi bedelini SSK’dan tahsil etti.

SSK avukatlarının kararı temyiz etmesinin ardından Yargıtay, SSK’nın bir yıllık bez parasının ödemesinin uygun olduğuna karar verdi. Çocuğunun hastalığının kalıcı olduğunu söyleyen Enver Külcü, bu davayı kazandıktan sonra bez parası yardımını ömür boyu alabilmek için Çorum İş Mahkemesi’ne ikinci bir dava açtı. Külcü’nün 2 yıldır sürdürdüğü hukuk mücadelesinde yerel mahkeme, yatalak hasta Ender Külcü’nün ömür boyu bez parasını SSK’nın ödemesine karar verdi.

Yıllardır yatalak çocuğuna bez alabilmek için borca girdiğini anlatan baba Enver Külcü, kapıcı olarak çalıştığını ve SSK’lı olmasına rağmen bez parasının kurumca karşılanmaması üzerine böyle bir mücadeleye giriştiğini söyledi. Her ay 60 YTL’den fazla bez parası masrafı olduğunu açıklayan Külcü, asgari ücretle çalıştığını ve diğer çocuğunun da okula gittiğini kaydetti. Emekli Sandığı ile SSK’lılar arasında adaletsizlik olduğunu savunan Külcü, “SSK’ya sağlık giderimin ödenmesi için prim yatırmama rağmen SSK benim hasta çocuğumun bez parasını karşılamıyor, diğer taraftan Emekli Sandığı bu tür masrafları karşılıyor. Bu adaletsizlikti ve bende SSK’ya karşı hakkımız olan bir konuda dava açtım. Mahkemede bizi haklı bularak benim gibi Türkiye’de çocuklarına ve ailesine bez alan işçilere bir umut olarak SSK’nın bez parasını ödemesine karar verdi” dedi.

Enver Külcü’nün avukatlığını yapan Ercan Daşdan ise açılan davanın kazanılmasının SSK ile Emekli Sandığı arasındaki eşitliği sağladığını dile getirdi. Yerel mahkemenin verdiği kararın SSK’lı yatalak hastalara umut olduğunu belirten Daşdan, şöyle konuştu: “Bu karar SSK tarafından temyiz edilecek. Ümit ediyoruz ki, Yargıtay tarafından bu karar onanır. SSK’lılar bu tür durumlarda sağlık raporu alarak kuruma başvursunlar. Kurumun talebi reddetmesi halinde mahkemeye başvurarak açacakları dava ile ömür boyu hasta alt bezi tahsisini sağlayabilirler”