Yatirimcinin yeni tercihi YTL

Ihracatçilar ‘Türk Lirasi’nin asiri degerli oldugunu öne sürerken, Hazine Müstesari Ibrahim Çanakçi, dövizde yükselmesi beklentisine girenlere umut vermedi.

Bu gayet dogal ve bence memnun olunmasi gereken bir durum. Yeni Türk Lirasi tekrar deger biriktiren, tercih edilen bir para olmaya basladi. Bu artik alisilmasi gereken bir durum.” dedi.

Müstakil Sanayici ve Isadamlari Dernegi (MÜSIAD)’nin düzenledigi, ekonomi ve yatirim tesviklerinin ele alindigi toplantida konusan Çanakçi, temel ekonomik göstergelerdeki iyilesmenin ekonominin dayanikliligini artirdigini ve bu sebeple uluslararasi sermayenin Türkiye’nin de aralarinda bulundugu gelismekte olan ülkelerden çikmasindan kaynaklanan temel bir risk görmediklerini vurguladi. Türkiye’deki olumlu gelismeleri sadece bono ve hisse senedi piyasasina yabanci sermaye girisine baglamanin mümkün olmadigini ifade eden Müstesar, “Bu ülkenin ekonomik dengelerindeki iyilesme, borç kompozisyonundaki iyilesme, borç yükündeki düsüs, gelecek yil maliye politikalarinin daha da sikilastirilmasi, bizi global likidite sartlarinda herhangi bir daralmaya karsi daha dayanikli, daha korunakli bir yapiya kavusturdu. Buradan kaynaklanan temel bir risk görmüyoruz, açikçasi.” diye konustu. Çanakçi’ya göre, önemli olan, ekonomik temellerin saglam tutulmasi. Uluslararasi yatirimcilar kararlarini alirken, ülkelerin temel ekonomik göstergelerine bakiyor. Bütçe açigini kontrol edemeyen Avrupa Birligi ülkeleri ile bütçe açigini kontrol eden ve borç stogunu nominal olarak da azaltma sürecine girmis Türkiye’yi daha farkli degerlendirecekler. Çanakçi, Körfez ülkelerinden sermaye çekmek amaciyla gündeme gelen ve ‘sukuk icara’ olarak adlandirilan borçlanma senedine iliskin sorulara karsilik, kira sertifikalariyla ilgili çalismalara iki yil önce baslandigini ve hazirlanan kanun taslaginin Basbakanlik’a gönderildigi söyledi. Çanakçi, “Bakanlar Kurulu’nda da bu konu görüsüldü. Ilgili bakanliklarimizda degerlendirmeler devam ediyor. Kisa bir süre içinde taslagin yasama sürecine geçmesini bekliyoruz.” diye konustu. Çanakçi ayrica, IMF’nin destegi ile yürütülen ekonomik programin en önemli unsurlarindan olan ve toplam kamuda 2006 yili için de gayri safi milli hasilanin yüzde 6,5’i olarak belirlenen faiz disi fazlanin, Tüpras ve Telekom özellestirmelerinden gelecek gelirler katil-diginda yüzde 6,8’e denk geldigini dile getirdi.

Yabanci sermayede 2005 hedefi tuttu

Hazine Müstesari Çanakçi, cari açigin tetikleyicisi olan ithalatin bu yil enerji ve hammadde fiyatlarindaki yükselisten kaynaklandigini belirterek, “Bu yil enerji ithalatinin yaklasik 6,2 milyar dolar daha fazla olacagini öngörüyoruz. Bu, tamamen fiyat etkisinden kaynaklaniyor.” dedi. Son günlerde petrol basta olmak üzere enerji fiyatlarinda bir gevsemenin görüldügüne dikkati çeken Çanakçi, “Ancak bunun kalici olup olmadigina bakmak lazim. Güçlü turizm ve ihracat gelirleriyle beraber bakildiginda, bu gevsemenin sürmesi gelecek dönemde cari denge performansi açisindan olumlu olacaktir.” diye konustu. Dogrudan yabanci sermaye girislerinin artmasiyla açigin finansmaninda da ciddi bir iyilesme olduguna isaret eden Çanakçi’ya göre, yilin ilk 10 ayinda 3,8 milyar dolarlik bir sermaye girisi görüldü. Türk Telekom’un satisiyla birlikte bu rakam 5,1 milyar dolara ulasti. Bu yil için 5,2 milyar dolarlik dogrudan yabanci sermaye öngördüklerini hatirlatan Çanakçi, gelecek yil yabanci sermaye girisinin 5,3 milyar dolar olacagini düsündüklerini açikladi. Çanakçi, bu yil basindan beri özellestirme gelirlerinden Hazine’ye intikal eden tutarin toplam 2,65 milyar dolari buldugunu da kaydetti. Cari açigin tek basina degil, ekonomideki diger iyilesmeler göz önünde bulundurularak degerlendirilmesi gerektigini belirten Çanakçi, “Cari açigin ekonomik dengeler için temel bir risk oldugunu düsünmüyoruz.” dedi; ancak açigi yakindan takip etmeye devam ettiklerini sözlerine ekledi.