Yatirimlara yeterli ödenek ayrilmamis

ISPARTA - Ticaret ve Sanayi Bakani Ali Coskun, yatirim için tesvik isteyen sanayiciye ekonominin önemli bir darbogazdan yeni geçtigini, faiz ödemelerinin azalmasina ragmen henüz yatirimlara yeterli kaynak ayrilmadigini söyledi.

Sümer Hali Fabrikasi’ni gezen Bakan Coskun, burada bir açiklama yapti. Hükümetin üç yilda faiz ödemelerinden 26 katrilyon tasarruf etmesine ragmen yatirimlar için ancak 7-8 katrilyon lira ayrildigini bildiren Sanayi Bakani Coskun, halen yillik 56 katrilyon faiz ödemesi yapildigini dikkat çekerek, ekonominin büyük bir darbogazdan geçtigini kaydetti. Bir ülkenin kamu borçlarini gayri safi milli hasilanin karsilama oraninin yüzde 60’i astigi ülkelerin dünya ekonomisi tarafindan kötü olarak karsilandigini ifade eden Bakan Coskun, 70 milyar dolari asan ihracat ve olumlu ekonomik göstergelerin Türkiye’yi cazibe merkezi haline getirdigini belirtti.

Tesvik Yasasi kapsaminin tüm ülkeyi kapsayacak sekilde genisletilmeye çalisildigini aktaran Bakan Coskun, ekonominin dengelendikçe yatirimlarin artacagi garantisini verdi. Dünya’nin hiçbir yerinde 35-40 yasinda emeklilik olmadiginin altini çizen Coskun, “Siz 35-40 yasinda emekli olacaksiniz. 35 senede emekli parasi alacaksiniz. Bütün bunlari düzenleme altina alacagiz. Delik büyük, yama küçük.” diye konustu. Hükümetin göreve gelmesiyle kagit üzerinde batan Sümer Hali’nin desen taleplerine bakilmadan üretim yaptigini ve stoklarinin doldugunu vurgulayan Coskun, üç yilda atil tesislerin satildigini, bos duran bölge müdürlüklerinin kapatildigini ve Çin halisina karsi alinan tedbirlerle kurumun kurtarildigini anlatti. Sümer Hali’yi yasatmak için yasa hazirlandigini ve Milli Egitim Bakanligi’yla isbirligi yapilarak bir Sümer Hali Enstitüsü kurulacagini dile getiren Coskun, daha sonra Gülbirlik’in yeni kozmetik üretim fabrikasinin açilisina katildi.

Gülbirlik Genel Müdürü Bolat Tamer, dünya kozmetik sektöründe bütün parfümlerin üretiminde Isparta Gül Yagi’nin kullanildigini ve bu pazarin 200 milyar dolar büyüklügü oldugunu belirtti. Dünya gülyagi ihtiyacinin yüzde 40’ini Türkiye’den karsilandigini ileten Tamer, bunun da yüzde 70’nin Isparta’dan ve Gülbirlik’ten çiktigin hatirlatti.

Bir Tarim Satis Kooperatifi olan Gülbirlik’in özerk hale getirildigini söyleyen Bakan Coskun, kozmetik fabrikasinin hayirli olmasini temenni etti. Bakan Coskun’un konusmasi sirasinda kürsünün arkasinda, Gülbirlik’in tanitim reklamlarinda oynayan Ipek Tuzcuoglu’nun resminin bakanla görünmesini istemeyen bir görevlinin resmin önüne geçerek görüntüyü kapatmaya çalismasi dikkat çekti. Gül’ün çok önemli bir simge oldugunu ifade eden Coskun, küçük yasta yitirdigi kizinin arkasindan yazdigi “Güller arasinda gonca misin sen. Koparmak istesem seni dalindan. Benimle beraber kalir misin sen.” misralarindan olusan Gül Siiri’ni okudu. Sanatçi Ipek Tuzcuoglu’nun kurdelayi kesmesiyle yapilan açilistan sonra Bakan Coskun tesisleri gezerek kozmetik ürünlerini inceledi.

Isparta Deri Organize Sanayi Bölgesi arazisinde bir inceleme yapan Bakan’a burada fabrika sahiplerinden vergi sikayeti geldi. Deri imalatinda bazi ürün çesitlerinde vergilerin yüzde 1’e indirildigini, bazilarinda ise halen yüzde 18 vergi oldugunu belirten sanayiciye Coskun’un cevabi, “Biz seçimden önce birinci yilda faiz yüzde 30, ikinci yilda yüzde 20, üçüncü yilda da tek haneli rakamlara inecegiz deyince kimse inanmamisti. Sen bana inan. Bu konuyu inceleyelim, neden böyle bir farklilik varmis bakalim.” dedi. Deri Organize Sanayi Bölgesi için 637 bin YTL kaynak aktarildigini açiklayan Coskun, 2006 için ise 650 bin YTL ödenek ayrilacagini ve buranin DPT’nin 2006 yatirimlari içinde yer almasinin saglanacagini vurguladi. Buradan sonra Isparta’nin turistik mekanlarindan Gökçay’a giden Coskun ve beraberindeki heyet Kervansaray restaurantta yemek yedi.