Yayınevi gibi belediye

Bursa Osmangazi Belediyesi, son iki yıl içerisinde piyasaya çıkardığı kitap, film ve müzik albümü türü yayınlarla da adından söz ettiriyor.

Osmangazi Belediyesi’nin 30’a yakın kültürel yayını arasında; Osmangazi’yi tanıtan Türkçe-İngilizce kitapçık ve broşürlerden, Bursa’nın tarihi kültürel geçmişinin Bursa ve ülke dışında tanıtımına dönük prestij kitaplarına, edebiyatın değişik dallarındaki güzel örneklerden bilimsel yayınlara kadar pek çok eser yer alıyor.
Konuyla ilgili bilgi veren Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe, kültürel başkent durumundaki bir kentte yaşamanın sorumluluğunu duyduklarını söyledi. İmparatorluğu kuran şehir olarak Bursa’nın bu yönünü ortaya çıkarmaya çalıştıklarını anlatan Başkan Altepe, “Tarihi mirasımız olan onlarca tarihi eseri restore ettirerek günümüze kazandırıyoruz. Ama mirasımız sadece bu yapılarla sınırlı değil. Kültürel mirasımızın da ortaya çıkarılması gerekli.” dedi.

Son iki yıl içinde; gerek kültürel mirasın gelecek kuşaklara aktarılmasına gerekse yeni olan pek çok bilginin paylaşılmasına dönük çok sayıda kitap hazırlayarak Bursa belgeliğine kazandırdıklarını anlatan Altepe, şu bilgileri verdi: “İki yıl içerisinde 30’a yakın yayın, bazı yayınevlerinin bile ulaşamayacağı bir rakamdır. Bu konuda ne denli yoğun çalıştığımız bir göstergesidir. Ama çalışmalarımız sadece kitap ve broşürlerden ibaret değildir. Kentimizin tanıtımına dönük çok önemli belgesel filmler de yayınlarımız arasındadır. Bununla birlikte, eski Bursa şarkılarından oluşan Sadettin Kaynak’tan Günümüze Bursa Şarkıları Albümü de çabalarımızla Bursalı dinleyiciye ulaşmıştır. Albüm, çok sayıda eski Bursa şarkısının bugün tekrar müzik dünyasına katılmasına katkıda bulunmuştur.”

Başkan Altepe, önümüzdeki günlerde okuyucuyla buluşacak olan iki önemli eserin de müjdesini verdi.