Yaylada mahsur kalan 2 kişi helikopterle kurtarıldı

Rize'nin İkizdere ilçesi Çağrankaya Yaylası'nda, kar ve tipi nedeniyle mahsur kalan 2 kişi helikopter yardımıyla kurtarıldı.

Gezmek amacıyla yaylaya giden Dursun Ali Karagöz ve Hakan Karagöz aniden bastıran kar ve tipi nedeniyle yaylada mahsur kaldı. Mahsur kalan iki vatandaş cep telefonu ile yakınlarına ulaştı. Bunun üzerine, Kaçkar Dağcılık Rafting Kayak İhtisas Kulübü üyelerinden yardım istenirken, İkizdere’de bulunan Köylere Hizmet Götürme Birliği ekibiyle yayla yolunu açma çalışmaları başlatıldı. Yer yer 2 metreyi bulan kar kalınlığı nedeni ile yol açma çalışmalarında başarılı olunamayınca, Çamlıhemşin ilçesine bağlı Ayder Yaylası’nda bulunan helikopterin Turkey Heliski firmasından mahsur kalan vatandaşları helikopterle kurtarmak için yardım istendi. Ayder’den havalanan helikopter bölgeye ulaşarak vatandaşları kurtardı. Helikopter tarafından alınan vatandaşlar, Rize’nin İkizdere ilçesine bırakıldı. Yaylada 2 gün mahsur kalan ve geceyi ormanlık alanda geçiren vatandaşların sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

Rize Valisi Enver Salihoğlu, Çağrankaya Yaylası’na gitmek isterken kar ve tipi nedeniyle mahsur kalan Dursun Ali Karagöz ile Hakan Karagöz’ün kurtarıldığını söyledi. Vatandaşların yakınları ile telefonla irtibat kurmasının ardından kurtarma çalışmalarına başlandığını ifade eden Salihoğlu, “İkizdere’de bulunan Köylere Hizmet Götürme Birliği ekibimiz ile önce yayla yolunu yolu açmayı denedik. Fakat yer yer 2 metreyi bulan kar nedeniyle bu girişimin kısa sürede sonuç vermeyeceğini anladık. Bunun üzerine heliski sporu için Ayder Yaylası’nda bulunan helikopterin kullanılması için yetkililerinden rica ettik, onlar da kabul ettiler. Koordinatlarını belirlediğimiz 2 kişi, sabah helikopterle bulundukları yerden alınarak ilçe merkezine getirildi. Sağlık ocağında ayakta tedavi edilen 2 vatandaşımızın sağlık durumları iyi.” diye konuştu.