Yaz bitsede ültraviyole isinlari tehlikeli

MERSIN - Göz Hastaliklari Uzmani Op. Dr. Fatma Caner, yaz aylarinin bitmesine ragmen ültraviyole isinlarinin halen tehlikeli oldugunu söyledi.

Kis aylarinda da ultraviyole isinlarina dikkat edilmesi gerektigine dikkat çeken Caner, Mersin gibi sicak iklime sahip illerde kis aylarinda da ultraviyole isinlarinin göze zarar verebilecek boyutlarda oldugunu kaydetti.

Caner, “Mersin’de en çok karsilastigimiz sorunlarin basinda katarakt, göz eti olusmasi ve göz alerjisi var. Bu sorunlarin olusmasindaki en büyük etken ise zararli olan ultraviyole isinlari. Bu isinlardan korunmanin tek yolu ise açik havada günes gözlügü takmaktir” dedi.

Ultraviyole isinlarinin katarakti tetikleyen etkenlerin ilk sirasinda yer aldigini dile getiren Caner, “Katarakt bilindigi üzere genellikle yaslilarda görülen bir hastalik. Fakat, gençlerde de yaniklar, çarpma ve darbelerde görülebiliyor. Bu hastaligi anlamak için göz kontrolü sarttir. Zira hastalarimiz hafif bir puslu görmeyi, biraz az görmeyi çok algilamayabilirler. Düzenli kontrol sayesinde hastalarimizda erken kataraktlari tespit etmemiz daha da kolaylasir. Gözünde okurken veya etrafa bakarken görmesi kendine yetmeyen bir kisi katarakt açisindan bir muayene olmali” diye konustu.