Yaz geldi motosiklet kazaları arttı

Son 2 yılda motorsiklet satışlarında 20 kat artış olması motor kazalarını da beraberinde getirdi.

Motosikletlerde ölüm riskinin 16 kat daha fazla olduğunu belirten uzmanlar, hız ve kask konusunuda vatandaşların daha dikkatli olamsını istedi. Türkiye Acil Tıp Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Oktay, “Motosiklet kazalarında ölüm ve ciddi yaralanmaların en önemli nedeni kafa yaralanmalarıdır: Onun için motosiklet kullanan kişi muhakkak kask takmalıdır.” dedi.
Alt sınıf sıfır kilometre motosikletin fiyatı 960 YTL’ye kadar düştü. Bu durum Türkiye’de motorsiklet patlaması meydana getirdi. 2003 yılında 12 bin 882 motorsikletin satıldığı Türkiye’de 2005’te trafiğe 250 bin yeni motor çıktı. Bu sene rakamın yine katlanarak artması bekleniyor. Motosiklet sayısındaki artış, bir çok güzelliğin yanında acıları da beraberinde getiriyor. Çünkü motorsiklet kültürünün tam olarak oturmadığı ülkemizde sadece son 2.5 ay içinde 18 kişi motorsiklet kazasında hayatını kaybetti.

Türkiye Acil Tıp Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Cem Oktay, hava sıcaklığının artmasıyla birlikte trafiğe çıkan motosiklet sayısında büyük bir artış yaşandığını belirterek vatandaşların dikkatli olmasını istedi. Oktay, motosiklet sürücülerinin, trafik kazalarında, araç içinde olanlara oranla 16 kat daha fazla ölüm ve 4 kat daha fazla yaralanma riskine sahip olduğunun altını çizdi. Bilhassa küçük yerleşim birimlerinde küçük yaşta bir çok kişinin kurallara uymadan motorsiklet kullandığını ifade etti.

Araba kazalarında sürücü ve yolcu güvenliğini artıran çok sayıda donanım olmasına rağmen, motosikletlerde güvenliği sadece koruma başlığının sağladığını aktaran Başkan Oktay, şunları kaydetti: “Motosiklet kazaları şiddetli olaylardır. Motosiklet kazalarında yaralanma, sıklıkla sürücünün fırlaması ve duran bir nesneye veya yere çarpmasına bağlı oluşur. Koruyucu başlıklar sert dış yapıları ile darbeleri emer ve dağıtır, ciddi kafa yaralanmalarını önler, nesnelerin doğrudan kafa ile temasını engeller. Motosiklet kazalarında ölüm ve ciddi yaralanmaların en önemli nedeni kafa yaralanmalarıdır: Bu nedenle birçok ülkede koruma başlığı kullanılması yasalarla zorunlu kılınmıştır ve uygulanmaktadır. Avrupa Birliği ülkelerinde koruma başlığı kullanmayan motosiklet sürücüsü görmeniz mümkün değildir. Motosiklet kullanırken koruma başlığı kullanmak ülkemizde de zorunludur. Motosiklet kullanan kişi muhakkak kask takmalıdır. Yaşı küçük olan ve ehliyeti olmayan kişiler motosiklet kullanmamalıdır.”

Koruma başlığının hayat kurtardığını, yaralanmaları azalttığını, dile getiren Oktay, koruma başlığının orta, ciddi ve ölümcül kafa yaralanmalarını yüzde 60 ile yüzde 75 arasında azalttığını vurguladı.

Ege Bölgesi Sürücü Kursları Derneği İkinci Başkanı ve motorsilet bayii işletmecisi Adnan Kavur ise Çin mallarının pazara girmesiyle piyasada büyük hareketlenme yaşandığını söyledi.

Türkiye’de motosiklet kültürünün tam olarak oluşmadığını savunan Kavur, “Avrupa ülkelerinde Türkiye’den 4-5 kat daha fazla motosiklet bulunuyor. İnsanlar, trafiği rahatlatmak için motosiklete yönlendiriliyor. Türkiye’de motosiklet kültürü tam anlamıyla bilinmiyor. Sürücüler kurallara uymuyor ve istenmeyen ölümlü kazalar meydana geliyor. Sürücülerin kurallara uyması, denetimlerin çok iyi yapılması ve ehliyetsiz hiç bir kimsenin motorsiklet kullanmaması gerekir.” dedi.

Motorsiklet satımı yapan Akdemir Grup Genel Koordinatörü Naim Bilgin de “İnsanlara özellikle yaz aylarında motosiklet çok cazip geliyor ve satışta artış oluyor. Ancak, motosiklet kullanırken sürücüler çok dikkatli olmalı ve kurallara uymalı.” diye konuştu.

Motosiklet kazalarının azalması için ne yapılmalı?

-Muhakkak kask takılmalı.

-Motosikletin arkasındaki yolcu da kask takmalı.

-Işık düzeni bozukken gece yolculuğuna çıkılmamalı.

– Motorsiklet sürücü ehliyetli olmalı.

-Alköllü motosiklet kullanılmmalı.

-Hız yapılmamalı.

-Trafik kurallarına uyulmalı.

-Dikkat çekmek için motor üstünde cambazlık yapılmamalı.

-Yaşı küçük olanlara motosiklet verilmemeli.

-Şehirler arası yola gidenler deri ceket, pantolon ve eldiven yanında uygun ayakkabı ve koruma gözlük takmalı.