‘Yaz Kur’an Kurslarında Spor Yapıyoruz’ projesinde final

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı'nın işbirliğiyle başlatılan "Yaz Kur'an Kurslarında Spor Yapıyoruz" projesi bu yıl 'Camiden Sahaya' futsal turnuvasıyla sona erdi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı’nın işbirliğiyle başlatılan “Yaz Kur’an Kurslarında Spor Yapıyoruz” projesi bu yıl ‘Camiden Sahaya’ futsal turnuvasıyla sona erdi.

Bu yıl Gençlik ve Spor Müdürlüğü’ne ait tesislerin yanı sıra 11 okulun spor salonunun kapıları Kur’an kurslarına devam eden çocuklara açıldı. Kur’an kurslarına devam eden çocuklar masa tenisi, tenis, voleybol, basketbol, güreş, hentbol, cimnastik, badminton, eskrim, bocce, boks, dans, wushu, judo, halter, dağcılık, okçuluk, binicilik, satranç, izcilik, kano, oryantring, bisiklet, atletizm, yüzme, futsal, taekwando ve karate olmak üzere toplam 28 branşta sporla buluştu. Yaklaşık 4 bin 200 çocuk bir yanda Kur’an kurslarına devam ederken diğer yanda spor yapmanın keyfini çıkardı.

Proje kapsamında Gürsu’da da ‘Camiden Sahaya’ futsal turnuvası düzenlendi. Spora olan ilgiyi artırmak ve kursa gelen öğrenciler arasında kaynaşma sağlamak amacıyla düzenlenen turnuvada Halil İbrahim, Gökçay, Fetih, Somuncubaba, Mahmutoğlu, Ensar ve Kurtuluş camilerinde kurs gören öğrencilerden oluşan 12 takım kıyasıya mücadele etti. Sabahtan öğleye kadar 7 camide kurs gören çocuklar, turnuvada oynamak için devamsızlık yapmadan kurslara katıldı. 168 kursiyerin mücadele verdiği turnuva final maçıyla sonlandı. Finale çıkan Mahmutoğlu ve Kurtuluş cami karşılaşmasında sonucu penaltılar belirledi. Kurtuluş camii penaltılarda Mahmutoğlu camisini yenerek turnuvayı şampiyonluğu göğüsledi.

Dereceye giren ekiplere kupa ve madalyaları Bursa Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Süleyman Şahin, İl Müftü vekili Yusuf Çelik, İl Özel İdaresi Gençlik ve Spor Daire Başkanı Musa Ayadın tarafından verildi. Kurtuluş Camii’nde oynayan çocuklara Gürsu İlçe Müftülüğü tarafında spor ayakkabısı hediye edildi.

Bursa Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Süleyman Şahin, turnuva ile sporcunun ahlaki güzelliklerle buluşması ve fair play duygularıyla yetişmelerini amaçladıklarını söyledi. Şahin, gelecek yıllarda daha fazla çocuğa ulaşılmayı hedeflediklerini belirtti.