Yazar Işıklar Facebook’u eleştirdi

Aykut Işıklar, Bugün Gazetesi'nde yer alan yazısında Facebook'u eleştirdi.

AYKUT IŞIKLAR yazdı…

”Hele biz Türkler için. Dünya birincisiyiz. Bizim kadar hiçbir ülkede Facebook abonesi yok. Yaklaşık 1.5 milyon Türk vatandaşı saatlerce Facebook başında. Hatta 24 saat birbirleriyle konuşuyor. Kimi 30 yıldır görmediği asker veya okul arkadaşlarını arıyor, kimisi de merak ettiği kişileri…

Kimin ne olduğu, ne yaptığını öğreniyor. Müthiş bir merak. Bu Facebook, internetteki programların galiba bir ilerisi. Yazışıyorsun, fotoğraf gönderiyorsun, eski fotoğraflara bakıyorsun ve 300-400 arkadaşını tarayıp, içlerinde kendi tanıdıklarını buluyorsun. İşletmeciler içinde öyle. Bir anda herkese her şeyi duyuruyorsun. Bir aboneye yaz, onun sayesinde binlerce kişi duyuyor. Bakın önceki akşam Koç Holding’in onursal yönetim kurulu başkanı Rahmi Koç, Zorba Taverna’ya gitti, Fedon’dan Rumca şarkılar dinledi. yanındaki güzel kadın kimdi biliyor musunuz?

Geçen yıllarda bir cinayete kurban giden Üzeyir Kamhi’nin eşi Lilli Garih… Yanlarında birçok arkadaşları da vardı canım. Hemen kötüye yorumlamayın. Ben bunu Zorba’nın genç müdürü Theo’nun Facebook’taki bir yazışmasından öğrendim. İşte size paparazzilik…

Dünyada 2006 yılında hizmete giren Facebook programına ben daha yeni abone oldum. Uzun süre korktum ve direndim. Hâlâ püf noktalarını bilmiyorum. Ama şifresiz olursan daha büyük keyif. Şu son bir hafta içinde belki 20 yıldır görmediğim ama çok sevdiğim en az on arkadaşımı buldum. Fotoğrafını görünce sevinçten çığlık attığım arkadaşlarımın.

Örneğin manken Merih Akalın, şimdi Bodrum’a yerleşen ama yıllarca İstanbul gece aleminin en renkli kişilerinden biri olan Süslü Celal’i, Cem Karaca’ya yıllarca bas gitar çalan Seyhan Karabay’ı… Daha da önemlisi Facebook sayesinde dünyanın iyice avucunuzun içine girdiğini hissediyorsunuz.

Normal hayatımda Romalı Perihan’ı aramak asla aklıma gelmez. Ama şimdi Romalı Perihan’ın Roma’ya giderken yanında İtalyanca bilen bir menajer aradığını biliyorum. ‘Nazan Şoray’ın Fan Kulübü var’ deseler inanmazdım. Nazan’ın son albümü çıktığı zaman Fatih Köprüsü daha yapılmamıştı. Beşiktaş Kulübü’nü rahmetli Mehmet Üstünkaya yönetiyordu. Beğendiği kadınlara Miami’de ev hediye ediyordu. Malatyaspor’un başkanı Turan Çevik idi, Kaya Çilingiroğlu da Hülya Avşar ile evlenmemişti.

Çünkü Hülya daha çocuktu. Düşünün artık. Kendini Sezen Aksu, Petek Dinçöz, Tarkan’ın yerine koyup, sağa sola mektup gönderen ruh hastaları gördüm. O kadar çoklar ki…

Bunu da Facebook sayesinde öğrendim. Düşünsenize masum vatandaşı Ben Sezen Aksu’yum diye arayıp, anlatıyor. Facebook’u kötü emellerine alet edenler var. Küçük kızları kötü yola düşüren şebekeler Facebook’tan faydalanıyor. Geçen gün polis böyle birilerini yakaladı aman dikkat. Ama bir güzel yanı daha var. Kimin nerede ne yaptığını da görüyorsun.

Bugün evde dinleniyorum diyen de oluyor, nerede çalışmaya başlayacağını söyleyen şarkıcılar da. Veya İstanbul dışına gittiğini tüm eşine dostuna bildiren de… Özetle Facebook çok farklı bir hastalık. Önereyim mi yoksa boşverin mi diyeyim bilemiyorum.”