Yazıcı: Kredi ve Kooperatif’lerin kullandırdığı kredi 104 milyar TL’yi geçti

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Kredi ve Kefalet Kooperatifleri'nden 31 Mart itibariyle kredi kullanan ortak sayısının 296 bini, kullandırılan kredi hacminin ise 10,4 milyar TL'yi aştığını bildirdi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Kredi ve Kefalet Kooperatifleri’nden 31 Mart itibariyle kredi kullanan ortak sayısının 296 bini, kullandırılan kredi hacminin ise 10,4 milyar TL’yi aştığını bildirdi.

Hayati Yazıcı, yaptığı yazılı açıklamada “Küçük işletmelere kredi kefalet kooperatifleriyle ile hayat veriyor, Ekonominin çarklarını döndürüyoruz. Kooperatif model çalışıyor, küçük işletmelerin çarkları dönüyor. Bu önemin farkında olan Bakanlığımız kooperatifler aracılığıyla sekiz milyondan fazla kooperatif ortağına yönelik önemli hizmetler sunmaktadır. Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığı ile küçük işletmelerin, iki milyona yakın esnaf ve sanatkârların kredi ihtiyaçlarını karşılıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Halk Bankası, kaynak maliyetini karşılamak amacıyla 1 Şubat tarihinden itibaren geçerli olmak üzere banka komisyonu kesintisini yıllık yüzde 0,5’ten yüzde bire yükseltildiğini aktaran Yazıcı, bu defa komisyon kesintisinin, 26 Mart tarihinden itibaren yıllık yüzde birden yüzde 0,5’e indirildiğini kaydetti.

Yazıcı, böylece kooperatifçe ve bankaca yapılan toplam kesintilerin yüzde 4’ten yüzde 3,5’e düşürüldüğünü vurguladı.

2014 Yılı Bütçesi için kaynak miktarının 528 milyon 108 bin TL olarak kesinleştiğini dile getiren Bakan Yazıcı, “Bu ödeneğin tamamının 2014 yılı içerisinde kullanılması halinde, küçük işletmelerin, esnaf ve sanatkârın 2014 yılında kullanabileceği toplam kredi hacminin ortalama 13 milyar liraya ulaşması beklenmektedir.” dedi.