Yazıcı; ‘TMK için yeni bir düzenlemeye ihtiyaç yok’

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, terörle mücadele için yeni bir yasal düzenlemeye ihtiyaç olmadığını söyledi.

AK Parti Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, partisinin genel merkezinde gazetecilerle sohbet toplantısı düzenledi. AK Parti’nin 2. Büyük Kongre süreci hakkında bilgi veren Yazıcı, gazetecilerin sorularını da yanıtladı. 2006 yılının partisi için kongreler yılı olduğunu kaydeden Yazıcı, gündemlerinde erken seçimin olmadığını vurguladı. Seçmene güvendiklerinin altını çizen Yazıcı, “Öyle sanıyorum ki yarın bir erken seçim olsa muhalefet tarumar olur” dedi.

Yazıcı, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan için verilen gensorunun TBMM Genel Kurulu’nda reddedilmesiyle ilgili olarak ise “Muhalefete iyi bir cevap oldu” değerlendirmesinde bulundu. Mal varlığı tartışmalarının ardından ‘ya siyaset ya ticaret’ tartışmasının gündeme geldiğini ifade eden Yazıcı, “Böyle bir tercih yaptırmaya çalışırsanız siyasetin finansmanı sorunu ortaya çıkar” dedi. Hiç kimseden siyasete girdi diye ticari faaliyetlerine son vermesini beklememek gerektiğini savunan Yazıcı, burada önemli olanın, insanların siyasi nüfuzlarını kullanarak ticari üstünlük sağlamaması olduğunu vurguladı.

Yazıcı, Terörle Mücadele Yasa Tasarısı’yla ilgili bir soru üzerine ise sözkonusu yasa tasarısının Ak Parti’nin gündeminde olmadığını söyledi. Terörle mücadele için yeni bir düzenlemeye ihtiyaç olmadığını vurgulayan Yazıcı, “Bu ülkede güvenliği sağlamakla, terörü önlemekle görevli hiç kimse; ben şu teröristi yakalayacaktım, şu çeteyi çökertecektim de mevzuat müsait olmadığı için bunu yapamadım” diyemez. Bu anlamda yasal bir boşluk olduğuna inanmadığını kaydeden Yazıcı, iktidarları döneminde Türkiye’de karanlık hiç bir noktanın kalmadığını öne sürdü.

Isparta Belediye Başkanı Hasan Balaman’ın makamına çağırdığı gazetecileri dövmesiyle ilgili bir soruyu yanıtlayan Yazıcı, bu konuyla ilgili çok tepki aldıklarını söyledi. Son bir hafta içinde gittikleri her yerde bu olayın AK Parti’ye yakışmayacağının dile getirildiğini kaydeden Yazıcı, “Elbette ki bu kabul edilebilir bir olay değil. Arkadaşımızı hemen o gün uyardık. Dövülen gazetecilerin kurumlarından özür diledik. Ceza hukukunda suçun şahsiliği esastır, ancak olayın bir siyasi yönünün olduğunu da kabul etmek gerekir. Kendisini buraya çağırarak ifadesini aldık. Şimdi disiplin kuruluna sevk ediyoruz” diye konuştu.