Yazıcıoğlu Dink için şiir yazdı

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Hirant Dink'in ölümü sonrası yazdığı şiiri, Türkiye ve Türk tarihi hedef alınacağı korkusu ve insani duygular içerisinde yazdığını söyledi.

Topkapı Eresin Otel’de düzenlenen ‘Uluslararası Ahıska Türkleri Vatana Dönüş Konferansı’na katılan BBP Genel Başkanı Yazcıoğlu, Hrant Dink suikasti ve son günlerde yaşanan olayları değerlendirdi. Basın mensuplarının soruları üzerine Yazıcıoğlu, Türkiye’de son günlerde Türklük değerlerine, Cumhuriyet’e, milli birlik ve bütünlük aleyhinde söylemlerin arttığını ve bunun da normal olarak gerginliğe sebep olduğunu belirtti. Bu gergin ortamın milli duygu ve düşünceleri tetiklediğini ifade eden Yazıcıoğlu, “Ancak öyle bir zamanlama ile karış karşıyayız ki, Irak’ın kuzeyinde bir devlet kuruluyor, Kerkük bu yapay devletin başkenti yapılmak isteniyor, Türkmenler önümüzdeki baharda yapalacak referandumla tamamen yok sayılmak isteniyor. Bu konunun tam gündemimize girdiği milli bir davanın üzerinde odaklaştığımız sırada Türkiye’de bir cinayet işleniyor. Şimdi bu cinayet üzerinden bakıyoruz ki gene siyasi senaryolar üretilmeye başlandı.” diye konuştu.

Cinayetin tüm Türkiye’yi sarstığını ve Türk halkının cinayeti kınayarak Dink ailesine sahip çıktığını belirten Yazıcıoğlu, Türk insanının duygusal bir millet olduğunu ve kendisine emanet edilen unsurları zimmetindeymiş gibi gördüğünü anlattı. Cinayetin ardından yapılan gösterilerin maksadının farklı olduğunu savunan Yazıcıoğlu, “Cinayet dolayısıyla maktülü kastederek ‘vurulan Hrant ise hepimiz Hrant’ız’ dense, herkes orada bir Hrant maskesi taksa ben şahsen bunu normal karşılarım, doğru bir tepkidir derim. ‘Madem bir insanı vurdunuz biz hepimiz insanız ve onun yerine kendimizi koyuyoruz’ deseniz anlarım, ama hepimiz Ermeniyiz kavramını bir anda tek elden çıkmış dövizlerle sembolleştirmek isteniyor. Zannediyorum ki çok sembolik falan değil. Sembolik bir mana ifade etmiyor.”

-“ESKİ MARKSİsT TÜFEKLER ŞEHİT CENAZESİNE GELSİN”-

Gerginlik olmaması için konuşmadığnı belirten Yazıcıoğlu, Türkiye’de neredeyse her gün bir askerin şehit edildiğini söyledi. “Buyursunlar o marksist tüfekler şehit cenazesinin arkasında ‘Hepimiz Mehmetiz, hepimiz Türküz’ diye bağırsın” diyen Yazıcıoğlu, “Eğer bunu ısrarla ‘sembolik bir tepkiydi’ deniliyorsa, o zaman hiç gerginlik oluşturmak için söylemiyorum, en tabii bir şey söylüyorum. Bu ülke şehitsiz hiçbir zaman olmadı. Nerdeyse hergün bir şehit kaldırıyoruz. O zaman bir şehit cenazesinde buyursun o eski marksist tüfekler, her görüşten kişiler şehit cenazesinin arkasında da toplanalım ‘Hepimiz Mehmetiz, hepimiz Türküz diye bağıralım. Çünkü bu zaten ortak kimliğimizi ifade ediyor. Onun için ‘kimse Türkiye’yi içine dürmek, Türkiye’yi uluslararası alanda zora sokmak ve uluslararası arenada Türkiye’yi vurmak için yeni senaryolara fırsat vermesin’ diyorum.” şeklinde konuştu.

– “ŞİİRİ TÜRKİYE HEDEF ALINACAĞI DÜŞÜNCESİ İLE VE İNSANİ DUYGULARLA YAZDIM”-

Cinayetin işlendiğini öğrenir öğrenmez ve televizyonlarda görüntüleri izler izlemez şiiri kaleme aldığını söyleyen Yazıcıoğlu, şiiri daha sonra katlayarak hatıra olması için sakladığını dile getirdi. Suikastın sonrasında bir insanın öldüğünü ve vatanın birliğine kurşun sıkıldığını belirten Yazıcıoğlu, ” Yine milletin huzuruna kurşun sıkıldı. Yine bunun üzerinden yeni provakasyonlar ve yine Türkiye, Türk milleti, tarihi, hedef olarak alınacaktır diye bu şiiri yazdım.” diye konuştu.

Yazıcıoğlu daha sonra Hrant Dink suikasti sonrası Dink için yazdığı aşağıdaki şiiri okudu;

Yine korku ve telaş arasında kala kaldım,

Ne derler diye endişelendik maktulün başında.

Timsah gözyaşlarından daha masum değil gözyaşlarımız,

Caniyi besleyen korku ve telaşlarımız,

Hep korku ve telaşlarımızla süslediğiniz çatışma kültürünüz.

İnsan hakları söylemleriniz, medya maydonozu liberalleriniz,

Kan sızıyor Fırat’ın delinmiş tabanından toprağıma

Bağrımdaki bütün Mehmetler ağlıyor.

Oğlunun adını fatih koyan bütün Ermenilerle birlikte