Yazıcıoğlu hükümeti UCM’yi imzalamamaya çağırdı

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, hükümeti Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) sözleşmesini imzalamamaya çağırdı.

Bir Türk generalinin Güney Kıbrıs Rum yönetimince yargılanıp mahkûm edilişi ve neticesinde AB ülkelerinde kırmızı bültenle aranıyor olmasının utanç verici olduğunu söyleyen Yazıcıoğlu, “Cumhuriyet tarihinde pek az siyasi partiye nasip olan tek başına iktidar nimetini AB’ye teslim olma politikalarıyla değerlendiren AK Parti hükümeti, milletimizi her gün bir başka gündem maddesiyle oyalarken iktidar yanlısı kartel medyanın satırlarında bile yer vermediği bir utanç yaşanıyor.” dedi.

Korgeneral Hasan Kundakçı’nın, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde görev yaptığı sırada Rum çetecilerine karşı mücadele ettiğini vurgulayan Yazıcıoğlu, “Kundakçı Paşa, sınırımızı deldirmeyip bayrağımızı indirtmemiştir. Rum çetelerine karşı yiğitçe bir mücadele vermiştir. Şimdi AB üyesi ülkelerde kırmızı bültenle aranmaktadır. Suçu, ülkesinin sınırlarını korumaktır.” şeklinde konuştu.

Bir terör suçlusunu dünyanın gözü önünde düzmece senaryolarla salıveren AB üyesi ülkeler her türlü hukuksuzluğa cüret ederken hükümetin UCM sözleşmesi imzalamaya hazırlandığını ifade eden Muhsin Yazıcıoğlu, “UCM sözleşmesiyle yarın terörle mücadele eden bütün generallerin birer savaş suçlusu ilan edilmeyeceğinin garantisini kim verebilir? Bu nasıl bir süreçtir ki meşru haklarımız suç sayılmakta, bu nasıl bir süreçtir ki vatanseverler mazlum olmakta, hainlere de her türlü kucak açılmaktadır? Milletine hamaset edebiyatı yapan AK Parti iktidarı, küresel güçlere selam durmaktadır. Tarih boyunca boyun eğmemiş Türk milletini diz çökmeye zorlamaktadırlar.” dedi.

Hükümetin konunun üzerine gitmesini isteyen BBP Genel Başkanı, sözlerini şöyle tamamladı: “Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin aldığı sözde yargı kararı karşısında hükümet ve Dışişleri Bakanlığı olayın üzerine gitmeli ve gerekeni yapmalıdır. UCM sözleşmesini iktidarın imzalamamasını istiyoruz. AB ile ilişkiler gözden geçirilmeli ve hükümet çok dikkatli olmalı. TBMM’deki parlamenterlerin de bu konularda hassas ve duyarlı olması gerekmektedir.”