Yazıcıoğlu: Yeni bir oluşum içindeyiz

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, genel seçimler öncesi yeni bir oluşumun içinde olduklarının sinyallerini verdi.

Yazıcıoğlu, Ermeni asıllı gazeteci Hrank Dink’i öldürdüğü gerekçesiyle gözaltına alınan katil zanlısının da Nizam-ı Alem Ocağı üyesi olduğu iddialarını reddetti.

Partisinin Sivas 7. Olağan Kongresi’ne katılmak üzere gelen BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, “Başbakan Muhsin” sloganlarıyla karşılandı. Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen kongrede konuşma yapan Yazıcıoğlu, iktidarı eleştirerek yeni bir oluşum içinde olduklarının sinyallerini verdi.

Konuşmasına Ermeni asıllı gazeteci Hrank Dink’e yapılan saldırıyı kınayarak başlayan Yazıcıoğlu, katil zanlısı Ogün Samast’ın Trabzon Nizam-ı Alem Ocağı üyesi olduğu yönündeki iddialara değindi. Bunun bir edepsizlik ve karalama kampanyası olduğunu savunan Yazıcıoğlu, “Türkiye’ye sıkılan bu kurşun, mutlaka bütün yönleriyle aydınlatılmalıdır. Fail bizim herhangi bir kuruluşumuzda bulunmuş olsaydı, tıpkı babasının yaptığı gibi kendi ellerimizle onu devlete teslim ederdik. Bu şahsı bizimle ilişkilendirmek edepsizliktir.” dedi. Gerçek manada Türk birliğini kurmak için uzun süredir çalıştığını ifade eden Genel Başkan Yazıcıoğlu, muhafazakar, demokrat kadroları bir araya getirmek için her yerde toplatılar yaptıklarını söyledi.

Önümüzdeki günlerde ülkenin gündemine oturacaklarını ileri süren Yazıcıoğlu, “Şimdi büyük birlik olma zamanı. bu zamanı gerçekleştirmek için uzun bir süredir çalışmalar yapıyorum. Milliyetçi, muhafazakar, milletimizin ruh köküne bağlı, demokrat kadroların bir araya getirilmesini sağlamaya çalışıyorum. Getiriyoruz da. Milletimizin folklörük değerlerini, mezhebimizi, meşrebimizi temsil eden buluşturarak gerçek anlamda bir türk birliği oluşturmak istiyoruz. Öbek öbek her tarafta toplantılar yapılıyor. Bu ilişkiler ağı bir rüzgar bekliyor. İnşaallah önümüzdeki günlerde bunları göreceğiz. BBP Türkiye’nin gündeminde olacak. Biz önümüze konan sanal barajları yıkacağız.” diye konuştu.

Hükümetin Irak ve iç politikalarını da eleştiren Yazıcıoğlu, Irak’ta atari oynanır gibi insanların katledildiğini ifade etti. Sınırımızdan katledilen Türkmerlerin seslerinin duyulmaya başladığını da kaydeden Yazıcıoğlu, bunların AK Parti’nin yanlış politikaları yüzünden yaşandığını iddia etti. Son olarak Yazıcıoğlu, kendine sorduğu ‘Eğer Tayyip Erdoğan olsaydın neleri değiştirirdin?’ sorusuna şu cevabı verdi: “Erdoğan’ın gücü bende olsaydı, parti içi lider suntasını sona erdirecek bir yasa çıkarırdım. Cumhurbaşkanını halkın seçeceği bir düzenleme yapardım. Milletvekilinin, kürsüde ne söylerse söylesin serbest, ancak kürsü dışında bütün dokunulmazlıklarını kaldırırdım.”

BBP Genel Başkanı Yazıcıoğlu’nun konuşması sık sık sloganlarla kesildi. Yazıcıoğlu’nun konuşmasının ardından 2 başkan adayının olduğu genel kurul seçimine geçildi.