Yazıcıoğlu’ndan siyasilere kene benzetmesi

BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu'ndan iktidar ve muhalefete 'kene' benzetmesi.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin hizmete giren binası hakkında da açıklama yapan Muhsin Yazıcıoğlu, siyasi partilerin baş döndürücü saraylar yapmasını sağlayacak kadar, milletin bütçesinden pay almalarına itiraz edilmesi gerektiğini vurguladı.
Partisinin 13. Olağan Genel Kuruluna katılmak üzere Sivas’a gelen BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, basın mensuplarıyla bir araya gelerek, ülke gündemini değerlendirdi. Sivas’ta sendikalar, sivil toplum örgütleriyle ve vatandaşlarla bir araya gelen Yazıcıoğlu, yapmış olduğu görüşmelerde esnafların piyasadaki durgunluktan şikayetçi olduğunu, en ciddi feryadın da emeklilerden geldiğini belirtti.

Emeklilerin bırakın insanca yaşamayı, insanca yaşamanın çok altında bir seviyeye düşürüldüğünü belirten Yazıcıoğlu, emeklilerin aldıkları maaşla, bir yerde oturup çay bile içemez hale getrildiğini ve çalışanlarla emekliler arasındaki maaş uçurumuna kimsenin ses çıkarmadığını öne sürdü. Yazıcıoğlu, siyasi partilerin lüks binalarda hizmet vermesini de eleştirerek, “Sayın Başbakan’ın Cumhuriyet halk partisi binasının açılışı münasebetiyle ifade ettiklerini daha iyi anlıyorum, diyor ki artık siyasi partiler apartman dairelerinde olmamalıdır. Böyle nezih binalarda olmaları gerekir. Fakat böyle nezih binalardan Türkiye’yi görmek çok da kolay değil. Milletimizin damarlarına girebilmek için hücrelerine varabilmek için vatandaşların ne yaşadığını, nasıl geçindiğini görmek gerekir. Onu görebilmek içinde o sırça köşklerden aşağı inmek gerekir. Böyle orta çağ kralları gibi yaşayarak siyasi partiler kendilerine saraylar inşaa ederek halkın partisi olamazlar” dedi.

Hükümete de yüklenen Muhsin Yazıcıoğlu, milletin iktidara verdiği fırsatı hükümetin iyi değerlendiremediğine dikkat çekti. Yazıcıoğlu, “Milletimizin sırtındaki kenelerle mücadele etmesi gerekenler, tersine bu keneleri beslediler.” ifadelerini kullandı. Milletin bundan önceki siyasi partileri tek tek denediğini kaydeden Yazıcıoğlu, önceki siyasilerin biribirine dert aktardığını ve milletin sırtındaki derdi çoğalttığını ileri sürdü. BBP lideri, şimdiye kadar iktidara gelen siyasi partileri suçlayarak, bu partilerin kirli sermayeye, kirli bürokrasiye ve küresel sermayelere ülkeyi teslim ettiklerini savundu. Yazıcıoğlu, vatandaşın yoksulluktan Türkiye siyasetine bakacak takati kalmadığını bu nedenle, Kıbrıs, Türkmenler meselesi, Avrupa Biriliği, sürekli şikayet ettiğimiz misyonerlik faaliyetleri gibi olayların halkın gündemine bile giremediğini söyledi.

Muhsin Yazıcıoğlu ” Siyasi partilerin temel ihtiyaçlarını karşılayacak kadar bütçeden para almalarını hoş karşılayabilirsiniz. Ancak böyle holdingleşmelerine zemin hazırlayacak, baş döndürücü saraylar yapmalarını sağlayacak kadar pay almalarına itiraz etmek gerekiyor. Ticarette haksız rekabet olunca, nasıl ki rekabet kurulu müdahale ediyor, siyasete de vatandaş müdahale etmelidir. Kendi nafakasından verdiği vergilerin nerelere gittiğini araştırmalıdır.” şeklinde konuştu.