Yazın üniversitelere girmeyin!

Ameliyatlarınız için en son teknolojilerin kullanıldığı üniversite hastanelerini seçin.

Columbia Üniversitesi New York Presbyterian Hastanesi Kalp Cerrahı Mehmet Öz, yeni kitabı ‘Siz: Akıllı Hasta Kılavuzu’ adlı kitabında en iyi hastaneyi seçme yöntemlerini anlatıyor:

Hastane seçimi ne zaman yapılmalı?
Kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Harika mı? O halde en uygun hastaneyi bulmak için doğru zaman! Çünkü sağlıklı olduğunuz zaman, paniklemeden ve objektif olarak gerekli araştırmayı yapabilir, kendiniz ve aileniz için en uygun olan hastaneyi bulabilirsiniz. Hastane seçiminizi asla şansa bırakmamalı, doğru müdahalenin yapılabilmesi için en uygun hastaneyi tercih etmelisiniz. Amerika nüfusunun yüzde 95’i, oturdukları bölgede kendilerine en yakın iki-üç hastaneden birini tercih ediyor. Sizin yapmanız gereken ise; şu iki soruya dikkat etmektir: Birincisi, acil durumlarda en iyi koşullarda hangi hastane benim hayatımı kurtarır? İkincisi ise, acil olmayan durumlarda hangi hastane ihtiyaçlarımı tam olarak karşılayabilir? Bu iki sorunun yanıtı, çoğu zaman birbirini destekler.

Ameliyat için en uygun hastane sizce neresidir?
Genellikle üniversite hastanelerinin iyi olduğunu duymuşsunuzdur çünkü yarınların doktorları burada yetişir. Bu hastaneler, en son teknolojiyi kullanır. Eğer ameliyat olacaksanız, üniversite hastanelerini tercih etmeniz yararınıza olacaktır. Çünkü ameliyat sırasında etrafta gezen doktor adayı öğrenciler, sordukları sorularla uzman doktorun daha dikkatli olmasını sağlar. Ama yaz aylarında üniversite hastanelerini tercih etmeyin. Çünkü hastane koridorları okula yeni başlayan öğrencilerle dolar, dalında uzman kişilerin müdahalesi yerine, genç bir doktor adayının ilk hastası olabilirsiniz.

Acil servisi için bir hastane nasıl seçilir?
Acil servis için ilk önce kendi doktorunuza danışın. Doktorlar acil servisler konusunda kendi hayatları da söz konusu olduğu için, objektif ve doğru yönlendirme yapar. Bazen yolunuz uzun da olsa, en doğru müdahale için uzak hastaneleri tercih etmeniz gerekebilir.