Yedikleriniz boğazınızdan geçmiyorsa tehlike var

Yaşlılarda daha sık olmak üzere tüm yaş gruplarında yaygın olarak rastlanan yutma güçlüğü, zaman zaman geçici bazı sağlık sorunlarının işareti olabileceği gibi, tümör ve ilerleyici nörolojik hastalıkların habercisi olabiliyor .

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Tamer Haliloğlu, yemeklerin ve sıvıların ağızdan mideye geçişi sırasında zorluk hissetmenin tehlike işareti sayılabileceğinin altını çizerek, özellikle inatçı ve nedeni bilinmeyen yutma güçlükleri görüldüğünde mutlaka bir uzmana danışılması gerektiğini söyledi. Yutma güçlüğünün pek çok nedene bağlı olarak oluşabileceğini kaydeden Op. Dr. Tamer Haliloğlu şu bilgileri verdi: “Yutma işlevi sırasındaki herhangi bir kesinti yutma güçlüğüne neden olabilir. Yutma güçlüğü sağlıksız dişler, uygun olmayan takma dişler veya soğuk algınlığı gibi basit nedenlere bağlı olabilir. Yutma güçlüğünün en yaygın nedenlerinden biri de mideden yemek borusuna geri kaçıştır. Bu durum mide asidinin yemek borusundan yutağa doğru yukarı hareketinin sonucu oluşur. Diğer nedenler arasında felç, ilerleyici nörolojik hastalık, hareketsiz ses teli, ağız, gırtlak veya yemek borusu tümörü ile baş boyun bölgesine uygulanan cerrahi operasyonlar sayılabilir.”

TÜKÜRÜK ARTIŞI GÖRÜLÜYOR

Op. Dr. Tamer Haliloğlu yutma güçlüğünün en belirgin belirtileri arasında ağızda tükürük artışının geldiğini vurgulayarak şöyle devam etti: “Yutma güçlüğü çeken kişilerde tükürük artışının yanı sıra, yiyecek ve içeceklerin boğaza takılması hissi, boğaz ve göğüste rahatsızlık hissi (mideden yemek borusuna kaçış var ise bu reflü olabilir), boğazda yabancı cisim veya parça hissi görülür. Ayrıca, uzamış veya belirgin yutma güçlüğüne bağlı yetersiz beslenme ve kilo kaybı, yutma sırasında kolayca geçmeyen yiyecek parçaları sıvı ve tükürüğe ve bunların akciğerlere aspire edilmesine bağlı olarak gelişen öksürük ve boğulma hissi de yutma güçlüğünün diğer belirtileridir. Tüm bu belirtileri önemsemek gerekir.”

AMELİYAT GEREKEBİLİR

Op. Dr. Tamer Haliloğlu, yutma güçlüğünün tedavisinde cerrahi yöntemler de gerekebileceğinin altını çizdi. Haliloğlu, “Yutma işlevinin gerçekleştiği alanlarda darlık veya yapışıklık var ise bu durum cerrahi yöntemlerle ortadan kaldırılabilir”dedi.