Yemen’den kahve değil karpuz geldi

'Kahve Yemen'den gelir' türküsünden sonra 'Karpuz Yemen'den geldi' türküsünün de bestelenmesine ramak kaldı.

Türkiye’nin ilk turfanda karpuzunun üretildiği Adana’da bile şu günlerde Yemen’den ithal edildiği belirtilen karpuzlar satılıyor. Tüketiciye kilosu 1,250 YTL ile 2,5 YTL arasında satılan karpuzlardan sadece Adana’ya yılın ilk 3,5 aylık döneminde 150 tona yakın karpuz geldiği öğrenildi.

Yıllardır karpuz üreticisinin tepkisine neden olan İran Karpuzu, bu yıl sınır ticareti ile değil ithalat yoluyla gümrük kapısından giriş yapıyor.

Sınır ticaretine karşı olan üretici ithalata ise pek karşı çıkmıyor. Çünkü, ithal karpuzun gümrük vergisi ödendiği için çok ucuza gelmediğini savunan Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Cumali Doğru, “Devlet bu yıl sınır ticaretine müsaade etmedi. Bu bizim için önemli. Ancak normal yollardan karpuz ithalatı yapılıyor. Bu durumda bizim ürettiğimiz karpuzun fiyatını aşağı çekmez. Çünkü bir ay sonra kimse İran karpuzunu almaz.” dedi.

Karpuz ekiminin yoğun yapıldığı ve en erkenci karpuzun üretildiği Tuzla Belde Belediye Başkanı Ramis Avcı da, artık üreticinin İran karpuzuna alıştığını, bunun için çiftçi için esas sorunun ham olarak, yani tam olgunlaşmamış karpuzun pazara sürülmesi olduğunu söyledi. Olgunlaşmamış kabak tadı veren karpuzun gerçek anlamda karpuzun imajını bozduğunu ifade eden Avcı, “Bu yıl İran karpuzu çok pahalı. Bunun için de herkes bunu almıyor. Asıl sorun bizim karpuzu bazı uyanık tüccarlar birkaç gün önce pazara çıkartmak için olgunlaşmadan hasat yapıyor. Bu durum da bizim karpuzun tüketici yanında itibarını düşürüyor. Bunun için biz İl Tarım Müdürlüğü vasıtasıyla karpuz hasatının erken yapılmaması için çalışma yürütüyoruz.” diye konuştu.

Adana Kabzımallar Odası Başkanı Şefik Özbey ise Türkiye’nin liberal bir ülke olduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi: “Türkiye serbest ticaret anlaşması olan her ülkeden karpuz ithalatı yapabilir. Bundan elbette Çukurova bölgesi de payını alacak. İran ve Yemen karpuzunun hal çıkış fiyatı 50-80 kuruş. Bu daha önce 1,5 YTL’den başlıyordu.”

Bu arada Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Tarım Orman ve Köy İşleri Komisyonu Başkanı ve Adana Milletvekili Vahit Kirişçi, bu yıl sınır ticareti yoluyla karpuz ithalatına izin verilmediğini açıkladı.

Halen ülkede satılan karpuzların bir kısmının kaçak yollarla geldiğini, bir kısmının ise ithalat yolu ile ülkeye girdiğini belirten Kirişçi, İl Tarım Müdürlükleri ve diğer ilgili kurumların bu konuda gerekli denetimleri yapmasını istedi.