Yemin töreninde Baykal ve Erdoğan bir yasağı çiğnedi

Oturum başkanı Şükrü Elekdağ şu uyarıyı yapmıştı: "Yemin töreni sırasında, söz ve alkış yasak."

YEMİN UYARISI : Anayasa’da yer alan metin kürsüden okunarak yapılacak. Dinleyiciler sukünet içinde oturmak zorundalar. Yemin töreni sırasında, söz ve alkış yasak. Bu kurala uymayanlar genel kurul salonundan çıkarılacak.

Ancak “alkış” yasağına uyan olmadı. Vekiller sadece yeminden sonra değil, yemin için kürsüye çıkarken dahi alkışlandılar. Bu durum acemi vekillere bağlanırken, Baykal ve Erdoğan gibi liderler de bu yasağı çiğnedi. Kurala uyan tek isim ise MHP lideri Devlet Bahçeli oldu.

ERDOĞAN ‘ŞAHİN’İ ALKIŞLADI

Yasağa uymayan isimlerin başında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan vardı.
Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin’in yemin için kürsüye gidişi sırasında AK Parti sıralarından alkışlar yükseldi.

Şahin yeminini bitirdikten sonra da alkışlandı. Bu alkışa Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da Şahin yerine oturana kadar katıldı.

BAYKAL’A YASAK ÇİĞNETEN BAYTOK

Baykal gibi deneyimli bir siyasetçinin bu yasağı unutup çiğnemesine neden olan kişi ise kürsüye çıkıp yemin eden Nesrin Baytok oldu… Baykal, Baytok yerine oturana kadar coşkulu alkışını sürdürdü.

KURALA UYAN TEK LİDER

Alkış yasağına uyan tek lider MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli oldu. Tuğrul Türkeş yemin için kürsüye doğru giderken MHP sıralarından alkış yükseldi. Ancak Bahçeli, kuralı uyguladı ve alkışlamadı.

Yeminden sonraki alkışa da katılmayan Bahçeli, başı ile selam vererek Türkeş’i kutladığını gösterdi.