Yeni Anayasada memura zam müjdesi!

Anayasa paketinin yasalaşmasının ardından kamu çalışanlarının eli güçlenecek.

İsa Yazar’ın haberi

Daha önce yapılsaydı memur, yüzde 15 fazla maaş alacaktı. Anayasa değişikliği paketinden en fazla etkilenecek kesimin başında memurlar geliyor.

Uzlaştırma Kurulu kararlarının bağlayıcı olmasının da ‘daha yüksek zam’ anlamına geldiği belirtiliyor. Sendikacılar, “Bu değişiklik daha önce geçerli olsaydı memurların maaşı yüzde 10-15 fazla olurdu.” diyor.

Memurlara toplu sözleşme hakkı getiren Anayasa paketine göre, Uzlaştırma Kurulu kararları bağlayıcı olacak. Artık hükümetle yapılacak zam pazarlığında anlaşma sağlanamaması üzerine son kararı Uzlaştırma Kurulu verecek. Kurulun kararı bağlayıcı olacağı için belirleyeceği zam oranı geçerlilik kazanacak.

Kurulun son yıllardaki kararları incelendiğinde sürekli olarak hükümetten daha yüksek zam belirlediği görülüyor. Bu nedenle Anayasa paketindeki değişiklik, 2.5 milyon memur için daha yüksek zam olarak yorumlanıyor.

Değişiklik, sendika çevrelerinde büyük sevinç oluşturdu. Uzlaştırma Kurulu kararlarının bağlayıcı olmasının kamu çalışanları için daha yüksek zam anlamına geleceğini söyleyen bir sendika yetkilisi, “Bugüne kadar Uzlaştırma Kurulu kararları geçerli olsaydı memurların maaşları yüzde 10-15 fazla olurdu.” değerlendirmesini yapıyor.

Memur sendikaları, yıllardır toplu görüşmelerde son sözü hükümetin söylemesinden şikâyetçiler. Her yıl 15 gün süren toplu görüşmelerin ardından anlaşma sağlanamaması durumunda sendikalar Uzlaştırma Kurulu’na başvuruyor.

Ancak Kurul’un kararları bağlayıcı olmadığı için maaş zammında Bakanlar Kurulu’nun belirlediği oran geçerli oluyor. Örneğin 2009 toplu görüşmelerinde hükümetin önerdiği 2,5+2,5 olmak üzere yıllık yüzde 5 zammı kabul etmeyen sendikalar, Uzlaştırma Kurulu’na başvurdu. Kurul, yaptığı incelemenin ardından 4+4 olmak üzere yüzde 8 zam önerdi.

Fakat Bakanlar Kurulu, bu öneriyi dikkate almayarak yüzde 5 zammı uygulamaya koydu. Anayasa paketinin yasallaşmasının ardından Uzlaştırma Kurulu’nun kararları bağlayıcı olacağı için belirleyeceği zam, aynen geçerli olacak.

Kurulun önceki yıllarda önerdiği zam oranları da hep hükümetin verdiğinden daha yüksek oldu. Bugüne kadar sadece tavsiye niteliğinde karar alabilen Uzlaştırma Kurulu, yüksek hakem kurul başkanı ile 4 üyeden oluşuyor.

Yüksek hakem kurul başkanı olarak Yargıtay 9. Hukuk Dairesi başkanı görev alıyor. Diğer üyeler ise Üniversitelerarası Kurul tarafından çalışma ekonomisi, iş hukuku, idare hukuku ve kamu maliyesi dallarında seçilen 4 kişiden oluşuyor.

Kurul üyeleri iki yıl için seçiliyor. Ancak süresi dolan üyeler yeniden seçilebiliyor. Kurul, toplu görüşmelerde anlaşma sağlanamaması üzerine taraflardan birinin çağrısıyla toplanıyor.

Kurul, gerektiğinde toplu görüşme taraflarının temsilcilerini dinleyerek beş gün içinde kararını veriyor. Öte yandan halen sendika temsilcileriyle hükümet temsilcilerinin yer almadığı Uzlaştırma Kurulu’nun yapısı da değişecek.

Edinilen bilgiye göre yeni yapıda sendika temsilcileri ile hükümeti temsilen üst düzey bürokratlar da görev alacak.

SENDİKALARIN TEMAS TRAFİĞİ SONUÇ VERDİ

Kamu çalışanları için bir başka önemli değişiklik ise toplu görüşme sisteminden toplu sözleşme sistemine geçilecek olması. Toplu görüşme sisteminde taraflar arasında uzlaşma sağlansa bile hükümet kararları değişiklik yaparak uygulayabiliyordu.

Ya da hiç uygulamayabiliyordu. Ancak toplu sözleşmede masada alınan kararlar Bakanlar Kurulu kararı niteliğinde. Varılan mutabakat üzerinde hükümet değişiklik yapamadığı gibi uygulamamazlık da edemiyor.

Öte yandan memurlara toplu sözleşme hakkı veren ve Uzlaştırma Kurulu kararlarını bağlayıcı hale getiren düzenlemelerin pakete girmesi için sendikalar yoğun temas trafiği yürüttü.

Paketin ilk halinde memurlara toplu sözleşme ile birlikte grev hakkının tanınması da yer alıyordu. Ancak grev hakkının yeni sorunlar doğuracağı endişesiyle madde paketten çıkarıldı.

Bunun üzerine Memur-Sen Başkanı Ahmet Gündoğdu, temas trafiği başlattı. Önce Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile görüşen Gündoğdu, ardından Cemil Çiçek ve Hayati Yazıcı ile bir araya geldi. Memurların referanduma destek vermesi için toplu sözleşme ve Uzlaştırma Kurulu kararlarının bağlayıcı olması gerektiğini dile getiren Gündoğdu, hükümeti ikna etti.

Memur-Sen Başkanı, “Gelinen nokta, gecikmiş de olsa, hakkımızın verilmesi açısından anlamlıdır.” dedi.

zaman