Yeni Asya Gazetesi İmtiyaz Sahibi’ne mahkumiyet

Yeni Asya Yazarı Sami Cebeci'den sonra gazetenin imtiyaz sahibi Mehmet Kutlular da görevsiz mahkeme tarafından 216'ya göre yargılanıp cezaya çarptırıldı.

Yeni Asya Yazarı ve Yönetim Kurulu üyesi Sami Cebeci hakkında, altı buçuk yıl önce 17 Ağustos depremi için yazdığı iki yazıda 28 Şubat uygulamalarını eleştirip depremi ilâhî ikaz olarak yorumladığı için Beşiktaş 11. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 1 yıl 3 ay hapis ve neredeyse tüm haklarından mahrumiyet kararı verilmesinin ardından, benzer bir karar da gazetenin İmtiyaz Sahibi Mehmet Kutlular’la ilgili olarak Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nden çıktı.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Kutlular hakkında “basın yolu ile halkı sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge farklılığı gözeterek kin ve düşmanlığa tahrik” suçundan açılan davada, yeni TCK’ya göre verdiği kararı açıkladı. (Mh. Esas No: 2002/98, Karar No: 2002/184, Sav. Esas No: 1999/275, Karar Tarihi: 24.02.2006) Kapatılan Ankara 1 No’lu Devlet Güvenlik Mahkemesi’nin (DGM) Kutlular’a verdiği 276 günlük kısmı infaz edilen 2 yıl 1 gün hapis cezasına temel oluşturan dâvâyı yeni TCK’da sanık lehine hükümlerin yer alması sebebiyle yeniden yaptığı inceleme sonunda Kutlular’ın TCK 216. maddesinden (eski 312) 1 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına hükmedildi.

Kararda, sanığın eylemini basın ve yayın yolu ile gerçekleştirdiği anlaşıldığından TCK 218 madde uyarınca cezasının takdiren yarı yarıya oranında arttırılarak 1 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına hükmedildiği belirtildi.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, hükümlünün tutuklulukta ve gözetimde geçirdiği sürelerin TCK 63. maddesi gereğince cezalarından düşürülmesine karar verdi. Ancak Ceza Muhakemeleri Kanunu’na eklenen bir madde ile 216 dâvâları ağır cezadan alındığı için dâvânın Asliye Ceza Mahkemesi’ne sevki gerekirken bu kararın alınması eleştiri konusu oldu.