‘Yeni bir Ahmedinecad’a ihtiyaç yok’

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, "Türkiye'nin bugün geldiği noktada yeni bir Ahmedinecat'a ihtiyacı yok" dedi.

CHP Meclis Grubu toplantısında konuşan Deniz Baykal, TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın 23 Nisan günü Genel Kurul’da yapılan özel oturumda yaptığı konuşmayı eleştirdi. Meclis Başkanı’nın tarafsız olması, partiler üstü olması gerektiğini vurgulayan Baykal, Meclis Başkanı’nın konumu gereği Türkiye’nin Anayasal hukuk düzenine sahip çıkması, düzeni koruması gerektiğini kaydetti.

Baykal, “Türkiye’nin bugün geldiği noktada yeni bir Ahmedinecad’a ihtiyacı yok” dedi.

Bülent Arınç’ın, Meclis Başkanı seçilmesinin üzerinden 3.5 yıl geçtikten sonra, temsil ettiği devletin Anayasal düzeniyle ciddi çelişkiler içinde olduğunun ortaya çıktığını dile getiren Baykal, Arınç’ın bu yönünün ortaya çıkmasının kendileri açısından şaşırtıcı, yadırgatıcı olduğunu kaydetti. Baykal, “En üst düzeyde temsil ettiğiniz devletin Anayasal düzeniyle bu kadar derin ve ciddi bir çelişki içindeyseniz, izahı zor bir durum var demektir” şeklinde konuştu.

TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın Milli Güvenlik Siyaset Belgesi’nin (MGSB) Meclis’te görüşülmemesini eleştirdiğini hatırlatan Deniz Baykal, her ülkenin bu tür Milli Güvenlik belgesinin olduğunu, bunun Türkiye’de de olmasının doğal olduğunu kaydetti. MGSB’nin Anayasal ve yasamaya ilişkin bir tasarruf olmadığını, icraya ilişkin bir tasarruf olduğunu vurgulayan Deniz Baykal, belgenin Meclis’in güvenoyu verdiği hükümet tarafından belirlendiğini ve imzalanarak yürürlüğe konulduğunu kaydetti. Baykal, “Arınç’ın tepkisi, bu belgeye değil, belgenin içeriğinde yapılan değerlendirmeyedir. Bu eleştirinin muhatabı da kamuoyu değil, hükümetin ta kendisidir. Nedir o değerlendirme? İrticanın bir numaralı tehdit olduğu gerçeğidir. Tayyip Erdoğan da bunun altına imza atmıştır. Arınç’ın tepkisi aslında bunadır” şeklinde konuştu.

Eskiden insanların birkaç yerde namaz kılarak, din istismarı yaparak takiyye yaptığını belirten Baykal, “Şimdiki iktidar laik görünerek takiyye yapıyor” dedi. Tartışmanın özünde laiklik anlayışı ve laikliğe duyulan tepkinin yattığını savunan Baykal, “Gizli gizli planlar yapmak, sinsi sinsi kadrolaşmak, finans kaynakları bulmak, köşe başlarını tutmak, gizli gizli mesajlar vermek, bu ülkenin kardeşliğini barışını bozacak girişimleri tahrik etmek, devletin en üst noktasında bunun sözcülüğünü yapmak yakışıyor mu Allah aşkına” şeklinde konuştu. Baykal’ın bu sözlerini, CHP’li milletvekilleri ayakta uzun süre alkışladı.

Baykal, sözlerini “Türkiye’nin bugün geldiği noktada yeni bir Ahmedinecad’a ihtiyacı yok” diyerek bitirdi.